Wyrok SN z dnia 12 lipca 2017 r., sygn. II PK 200/16

Zrzeczenie się zakładu na rzecz żony, a także utrzymywanie niepełnosprawnego syna nie są okolicznościami uprawniającymi do wypłaty niższego odszkodowania pracownikowi, który uległ wypadkowi.

Gazeta Prawna nr 163/2017

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek

SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa D. K. przeciwko K. B. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 lipca 2017 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 16 lutego 2016 r., sygn. akt III APa (...),

1. uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 1 w części dotyczącej zasądzenia od pozwanego na rzecz powoda odsetek ustawowych od dnia 31 marca 2011 r. i przekazuje w tym zakresie sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego;

2. oddala skargę kasacyjną w pozostałym zakresie;

3. znosi wzajemnie koszty postępowania kasacyjnego między stronami w tym zakresie.

Uzasadnienie

Powód D. K. domagał się od pozwanego K. B. zasądzenia kwoty 600.000 zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wraz z ustawowymi odsetkami od 25 marca 2010 r. oraz ustalenia, że pozwany ponosi odpowiedzialność za dalsze, mogące wystąpić w przyszłości następstwa wypadku.

Pozwany K. B. od 2 marca 1992 r. do 31 grudnia 2013 r. prowadził działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Wielobranżowe F. z siedzibą w N. w zakresie stolarstwa. W okresie od 1 stycznia 2006 r. do 15 września 2013 r. pozwany łącznie zatrudniał 21 pracowników.

Od 2 września 2013 r. prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej pod Przedsiębiorstwo Wielobranżowe F. - To z siedzibą w N. rozpoczęła żona pozwanego Ż. B. Przedmiotem działalności jest produkcja mebli kuchennych. Pozwany został, zatrudniony w firmie żony na podstawie umowy o pracę.

Powód był zatrudniony u pozwanego na podstawie umowy o pracę zawartej 1 września 2003 r. w celu przygotowania zawodowego w zawodzie stolarz. Umowa została zawarta na czas określony, tj. do dnia zdania egzaminu czeladniczego/sprawdzającego, nie dłużej jednak niż do 31 sierpnia 2006 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty