Wyrok SN z dnia 8 września 2017 r., sygn. II CSK 857/16
Specyfiką powypadkowych szkód samochodowych jest to, że po wypadku, samochód, kwalifikujący się do naprawy, jeżeli nie jest nadmiernie wyeksploatowany, to choćby był naprawiony z użyciem nowych części, może nie zwiększyć swej wartości, a nawet mieć mniejszą wartość handlową niż przed wypadkiem, a utrata tej wartości także wchodzi w zakres szkody podlegającej, zgodnie z art. 361 § 2 k.c., naprawieniu przez osobę ponoszącą odpowiedzialność odszkodowawczą. Dopóty zatem, dopóki koszt naprawy nie zwiększy wartości całego pojazdu, to choćby naprawa była dokonana przy użyciu nowych części, koszt ten mieści się w określonych przez art. 361 § 2 k.c. granicach szkody, objętej obowiązkiem odszkodowania. Wynika to z zastosowania "teorii różnicy". Różnica między wartością pojazdu po wypadku i przed wypadkiem przekłada się na różnicę między wartością całego majątku poszkodowanego po i przed wypadkiem. W takich więc sytuacjach zasądzenie odszkodowania obejmującego koszty nowych części i materiałów nie narusza ani art. 361 § 2, ani art. 363 § 1 k.c.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Kazimierz Zawada (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Paweł Grzegorczyk
SSN Marta Romańska
w sprawie z powództwa PKP Polskie Linie Kolejowe Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie przeciwko A. Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Spółce Akcyjnej z siedzibą w Warszawie (poprzednio A. Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie) i PKP CARGO Spółce Akcyjnej z siedzibą w Warszawie o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 8 września 2017 r., skarg kasacyjnych wszystkich stron od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 10 maja 2016 r.,
uchyla zaskarżony wyrok w części zmieniającej wyrok Sądu Okręgowego w [...] z dnia 29 kwietnia 2015 r., sygn. akt IX GC .../12, oraz orzekającej o kosztach postępowania apelacyjnego, jak też oddalającej apelację co do żądania zasądzenia od PKP Cargo S.A. z siedzibą w Warszawie odsetek ustawowych od kwoty 202.064,56 zł (dwieście dwa tysiące sześćdziesiąt cztery złote pięćdziesiąt sześć groszy), i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w [... ] do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty