Uchwała SN z dnia 9 listopada 2017 r., sygn. III CZP 43/17
Roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne za naruszenie dóbr osobistych przechodzi na następcę prawnego pod tytułem ogólnym osoby prawnej, gdy powództwo o jego zasądzenie zostało wytoczone przed jej ustaniem (art. 448 w zw. z art. 445 § 3 i w zw. z art. 43 k.c.).
Teza urzędowa
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Mirosław Bączyk
SSN Anna Owczarek
w sprawie z powództwa Banku (...) S.A. w W. przeciwko Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo - Kredytowej w S. o zapłatę, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 9 listopada 2017 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Apelacyjny w (...) postanowieniem z dnia 14 marca 2017 r., sygn. akt I ACa (...),
"Czy na podstawie art. 448 k.c. w zw. z art. 445 § 3 k.c. przechodzi na następcę prawnego osoby prawnej pod tytułem ogólnym roszczenie takiej osoby prawnej o zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę doznaną w wyniku naruszenia jej dóbr osobistych w wypadku, gdy powództwo o zasądzenie tego zadośćuczynienia zostało wytoczone przed ustaniem takiej osoby prawnej?"
podjął uchwałę:
Roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne za naruszenie dóbr osobistych przechodzi na następcę prawnego pod tytułem ogólnym osoby prawnej, gdy powództwo o jego zasądzenie zostało wytoczone przed jej ustaniem (art. 448 w zw. z art. 445 § 3 i w zw. z art. 43 k.c.).
Uzasadnienie
Powód Bank (...) Spółka Akcyjna w W., jako następca prawny Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej im. (...) w O. (dalej: "Kasa" lub "SKOK" w O.), domagał się zasądzenia od pozwanej Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej w S. (dalej: "Kasa Krajowa") kwoty 1 000 000 zł z odsetkami ustawowymi od dnia 8 grudnia 2011 r. tytułem zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych wyżej wymienionej Kasy wynikającego z bezpodstawnego wprowadzenia zarządu komisarycznego i zawieszenia jej działalności z naruszeniem prawa na mocy uchwały nr 1 z dnia 8 grudnia 2008 r., która prawomocnymi orzeczeniami została uznana za nieważną, ale na jej podstawie pozwana i ustanowiony przez nią zarządca komisaryczny dokonali szereg bliżej opisanych w pozwie działań i czynności z naruszeniem jej dóbr osobistych, w szczególności swobody prowadzenia działalności, poszanowania jej niezależności wynikającej z posiadanej osobowości prawnej oraz renomy i dobrego imienia Kasy. Skutkiem tego było podważenie jej wiarygodności, oczernienie i zniesławienie w oczach jej członków, kontrahentów, społeczności lokalnej i instytucji działających w ramach ruchu spółdzielczych kas oszczędnościowo -kredytowych, co doprowadziło do głębokiego zachwiania jej działalności w kolejnych latach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty