13.09.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 13 września 2017 r., sygn. IV CSK 191/17

1. Oceny pojęcia "ważnych powodów" skutkujących w rozumieniu art. 125 § 1 k.r.i.o. rozwiązaniem stosunku przysposobienia należy dokonywać z uwzględnieniem całokształtu stosunków między przysposabiającym, a przysposobionym i sposobu ich kształtowania się w całym okresie trwania przysposobienia, jednak decydujące znaczenie, zgodnie z określoną w art. 316 § 1 k.p.c. zasadą aktualności orzeczenia, ma stan istniejący w chwili orzekania. Nie oznacza to jednak, że okoliczności uzasadniające spełnienie tej przesłanki należy oceniać tylko w odniesieniu do chwili orzekania, gdyż z reguły należy brać pod uwagę szerszą perspektywę czasową, już choćby dla ustalenia, że rozkład więzi rodzinnej jest trwały, i kto przyczynił się do tego rozkładu.

2. Trudności natury wychowawczej, choćby najpoważniejsze, jakie napotyka przysposabiający zasadniczo nie uzasadniają rozwiązania przysposobienia, a jest to przesłanka do zastosowania odpowiednich środków przez sąd opiekuńczy, chyba że trudności wychowawcze wytworzą taką sytuację między przysposabiającym a przysposobionym, że dobro dziecka będzie przemawiać za rozwiązaniem przysposobienia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Monika Koba (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Wojciech Katner

SSN Marian Kocon

w sprawie z powództwa C. L. i A. L. przeciwko małoletniej P. L. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej w [...] o rozwiązanie przysposobienia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 13 września 2017 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Okręgowego w [...] z dnia 16 września 2016 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 lutego 2016 r. Sąd Rejonowy w [...] oddalił powództwo C. i A. L. skierowane przeciwko małoletniej P. L. o rozwiązanie przysposobienia.

Sąd Rejonowy ustalił, że P. L. urodziła się 11 lipca 2000 r. Wraz z siostrą J. urodzoną 20 maja 2005 r. przebywała w schronisku dla matki z dzieckiem, a następnie trafiła do niespokrewnionej rodziny zastępczej, gdzie rozwijała się prawidłowo i nie sprawiała problemów wychowawczych. Powodowie zawarli związek małżeński 16 czerwca 2005 r., po nieefektywnych próbach leczenia bezpłodności podjęli decyzję o adopcji. Zostali przez ośrodek adopcyjno -opiekuńczy zdiagnozowani jako osoby stabilne emocjonalnie, dysponujące odpowiednim zasobem umiejętności wychowawczych, które prawdopodobnie poradzą sobie nawet w niesprzyjających warunkach. W lipcu 2007 r. powodowie poznali siostry P. i J. S. i już po pierwszym spotkaniu zdecydowali o ich przysposobieniu. Zostali poinformowani, że małoletnie nie mają innego rodzeństwa, matka dziewczynek jest uzależniona od alkoholu, została pozbawiona władzy rodzicielskiej, jednak w czasie ciąży nie spożywała alkoholu. Na czas trwania postępowania o przysposobienie powodom powierzono sprawowanie pieczy nad małoletnimi. W tym okresie powodowie korzystali z porady psychologa z uwagi na kłamstwa, które zdarzały się P. Na wniosek powodów pozwana w lutym 2008 r. została poddana badaniom w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w [...]. W ich wyniku stwierdzono, że wzmożona ruchliwość, trudności z koncentracją uwagi i niepokojące zachowania małoletniej zgłoszone przez powódkę są wynikiem przeżyć dziecka, poszukiwania zachowań zapewniających poczucie bezpieczeństwa i akceptacji ze strony otoczenia. Rodzicom zalecono dawanie dziecku wsparcia, poczucia bezpieczeństwa, budowanie zaufania, okazywanie akceptacji i uczuć przez kontakt fizyczny, okazywanie zadowolenia, chwalenie, wprowadzenie kar proporcjonalnych do "wykroczenia", dostrzeganie osiągnięć, wygospodarowanie czasu na wspólne zajęcia z P. bez udziału jej młodszej siostry oraz zachowanie konsekwencji i jednomyślności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty