Wyrok SN z dnia 25 maja 2017 r., sygn. II CSK 567/16
1. Celem skargi pauliańskiej, przewidzianej w art. 527 i nast. k.c., jest ochrona wierzyciela przed pokrzywdzeniem, wynikającym ze świadomego dokonania czynności, uniemożliwiającej lub ograniczającej możliwość zaspokojenia należności wierzyciela ze składnika majątku dłużnika. Zasady kwalifikacji czynności prawnej jako dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli lub niepowodującej takiego pokrzywdzenia, są uniwersalne dla każdej z czynności prawnych poddanych ocenie pod kątem zastosowania art. 527 k.c., nie wyłączając umowy o podział majątku wspólnego małżonków.
2. Rozwiązania przyjęte w zakresie ukształtowania odpowiedzialności małżonka za długi drugiego z nich, nie mogą eliminować lub ograniczać możliwości posługiwania się skargą pauliańską wobec rozporządzeń obejmujących składniki majątku wspólnego, dokonywanych przez małżonków z pokrzywdzeniem wierzycieli, to jest w warunkach art. 527 i nast. k.c. W przeciwnym razie doszłoby do znacznego osłabienia funkcji ochronnych tego środka prawnego, przysługującego wierzycielom i związanego z każdą wierzytelnością.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)
SSN Karol Weitz
SSA Barbara Lewandowska (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa "W." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. przeciwko B. G. o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 25 maja 2017 r., skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 28 stycznia 2016 r., sygn. akt I ACa (...),
1) oddala skargę kasacyjną;
2) nie obciąża pozwanej kosztami postępowania kasacyjnego;
3) zasądza od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w (...) na rzecz radcy prawnego A. J. kwotę 5.400,- (pięć tysięcy czterysta) złotych, powiększoną o należny podatek od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej pozwanej z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 stycznia 2016 r. Sąd Apelacyjny w (...) oddalił apelację pozwanej B. G. od wyroku Sądu Okręgowego w S., który wyrokiem z dnia 10 marca 2015 r. uznał za bezskuteczną wobec powoda "W." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. umowę o podział majątku wspólnego z dnia 30 października 2008 r., zawartą przed notariuszem pomiędzy pozwaną a B. G., w celu ochrony wierzytelności powoda wynikającej z prawomocnych nakazów zapłaty z dnia 26 lipca 2004 r. i z dnia 4 sierpnia 2004 r. Sądu Rejonowego w S. Uznanie za bezskuteczną wobec powoda powyższej umowy dotyczyło ujętego w niej spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego, położonego przy ul. P. w Z. oraz wynoszącego 3/5 udziału we współwłasności nieruchomości niezabudowanej, położonej w Z. przy ul. R.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty