Postanowienie SN z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. II CSK 546/16
Zakres kognicji sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym w obu instancjach określony został w art. 6268 § 2 k.p.c., który wskazuje, że rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Obowiązek badania treści wniosku i dokumentów mieści w sobie również ocenę, czy czynność materialnoprawna stanowiąca podstawę wpisu uzasadnia powstanie, zmianę lub wygaśnięcie prawa, które ma być wpisane do księgi wieczystej lub z niej wykreślone.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bogumiła Ustjanicz (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Irena Gromska-Szuster
SSA Barbara Lewandowska
w sprawie z wniosku J. L.przy uczestnictwie S. L. i E. K. o wpis prawa użytkowania wieczystego i własności budynków oraz służebności osobistej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 5 kwietnia 2017 r., skargi kasacyjnej uczestnika postępowania S. L. od postanowienia Sądu Okręgowego w S. z dnia 28 stycznia 2016 r., sygn. akt II Ca .../16,
1) oddala skargę kasacyjną;
2) nie obciąża uczestnika S. L. kosztami postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w S. oddalił apelację uczestnika od postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 30 listopada 2015 r., którym został utrzymany w mocy wpis referendarza sądowego wykreślenia z działu II opisanej księgi wieczystej uczestnika i J. L. w odniesieniu do prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności budynków oraz wpis jako użytkownika wieczystego i właściciela B. Ż., a także wpis w dziale III służebności osobistej na rzecz J. L.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty