Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606716)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88754)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35850)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    04.04.2017 Obrót gospodarczy

    Wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2017 r., sygn. I CSK 161/16

    Wzgląd na spójność aksjologiczną systemu prawa nie pozwala przyjąć, że ten sam, zaangażowany w sprzeczną z prawem umowę interes majątkowy stron, któremu ustawodawca odmawia bezpośredniej ochrony w postaci prawnie chronionych roszczeń (art. 58 k.c.), dążąc dodatkowo do zapobieżenia jego faktycznemu zaspokojeniu (art. 412 k.c.), miałby podlegać pełnej ochronie w ramach deliktowej odpowiedzialności odszkodowawczej.

    Teza od Redakcji

    Sąd Najwyższy w składzie:

    SSN Maria Szulc (przewodniczący)

    SSN Władysław Pawlak

    SSN Roman Trzaskowski (sprawozdawca)

    w sprawie z powództwa H. sp. z o.o. w W. przeciwko Skarbowi Państwa - Dyrektorowi Izby Celnej w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 4 kwietnia 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 5 listopada 2015 r., sygn. akt VI ACa (...),

    uchyla zaskarżony wyrok w punktach pierwszym i trzecim (1 i 3) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

    Uzasadnienie

    Pozwami z dnia 4 grudnia 2013 r. (sygn. akt IV C (...)) oraz z dnia 17 grudnia 2013 r. (sygn. akt IV C (...)) H. sp. z o.o. domagała się na podstawie art. 417 § 1 k.c. zasądzenia od Skarbu Państwa - Naczelnika Urzędu Celnego w P. łącznie kwoty 418 829,73 zł wraz z ustawowymi odsetkami, tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem działanie funkcjonariuszy celnych, polegające na bezprawnym zatrzymaniu urządzeń do gier rozrywkowych.

    Po połączeniu sprawy o sygn. akt IV C (...) do łącznego rozpoznania i rozstrzygnięcia ze sprawą o sygn. akt IV C (...), Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 16 czerwca 2014 r. (sygn. akt IV C (...)) oddalił w całości powództwo i obciążył powoda kosztami procesu, a wyrokiem z dnia 5 listopada 2015 r. (sygn. akt VI ACa (...)), wskutek apelacji powódki, Sąd Apelacyjny w (...):

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Czy biuro rachunkowe musi udostępnić klientowi program do przekazywania dokumentów pobranych z KSeF
    • Czy księgowa, która zajmuje się rejestracją spółki z o.o., ponosi odpowiedzialność za skutki wykreślenia członka zarządu przez sąd z urzędu
    • Czy księgowa odpowiada odszkodowawczo za drobny błąd przy rejestracji spółki z o.o. przez S24
    • Czy księgowa odpowiada za szkody spowodowane zbyt późnym pobraniem faktur z KSeF
    • Jak obliczyć podstawę wymiaru podatku i składek ZUS, jeżeli kurs waluty obcej, w jakiej pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, został uzgodniony z pracodawcą
    • USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny Art./§ 58 412
    • USTAWA z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych Art./§ 89
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.