Wyrok SN z dnia 24 marca 2017 r., sygn. I CNP 25/16
Osoba mająca przed wypadkiem status bezrobotnego może domagać się renty, o ile warunki istniejące na rynku pracy uzasadniają z dostatecznym prawdopodobieństwem przypuszczenie, że zdołałby ona przed wypadkiem uzyskać zatrudnienie, gdyby podjęła starania w tym kierunku. Jeżeli przez wiele lat przed zdarzeniem wyrządzającym szkodę poszkodowany nie czyni starań o podjęcie zatrudnienia w wyuczonym zawodzie, to odwoływanie się do zarobków osiąganych z tytułu jego wykonywania jako podstawy ustalenia wysokości renty wyrównawczej nie może być uznane za uzasadnione.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Hubert Wrzeszcz (przewodniczący)
SSN Paweł Grzegorczyk
SSN Iwona Koper (sprawozdawca)
w sprawie ze skargi M.A. o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 27 października 2015 r., sygn. akt I Ca .../15, wydanego w sprawie z powództwa M.A. przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń E. o rentę uzupełniającą, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 marca 2017 r.,
oddala skargę.
Uzasadnienie
Powód M. A. domagał się zasądzenia od strony pozwanej Towarzystwa Ubezpieczeń E. S.A renty uzupełniającej w kwocie po 860 zł miesięcznie z ustawowymi odsetkami, począwszy od dnia 1 kwietnia 2009 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty