28.03.2017 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 28 marca 2017 r., sygn. II CSK 488/16

Prawo do zaskarżenia postanowienia sądu o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego nowej, powstałej w wyniku podziału, spółdzielni mieszkaniowej przysługuje jej członkom.

Gazeta Prawna nr 72/2017

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (przewodniczący)

SSN Jan Górowski

SSA Barbara Lewandowska (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej "P." w Ł. przy uczestnictwie J. K. i D. M. o wpis, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 28 marca 2017 r., skargi kasacyjnej uczestniczek postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego w Ł. z dnia 21 marca 2016 r., sygn. akt XIII Ga (...),

uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Ł., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wnioskodawczyni Spółdzielnia Mieszkaniowa "P." z siedzibą w Ł. domagała się zarejestrowania jej w Krajowym Rejestrze Sądowym jako podmiotu powstałego po podziale Spółdzielni Mieszkaniowej "O." w Ł., dokonanym uchwałą jej Walnego Zgromadzenia nr (...)/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. Uczestniczki postępowania J. K. i D. M. wnosiły o oddalenie wniosku o rejestrację, kwestionując prawidłowość wpisu do KRS dokonanego przez referendarza sądowego oraz ważność uchwały o podziale, w wyniku której stały się członkami nowopowstałej Spółdzielni

Mieszkaniowej "P.". Uczestniczki zaskarżyły tę uchwałę do sądu, domagając się stwierdzenia jej nieważności, ewentualnie uchylenia. Postępowanie w tamtej sprawie zostało zawieszone do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie rejestracji Spółdzielni Mieszkaniowej "P.", toczącej się przed Sądem Rejonowym. Postanowieniem z dnia 10 kwietnia 2015 r. Sąd ten utrzymał w mocy orzeczenie referendarza z dnia 18 grudnia 2014 r. oraz dokonany na jego podstawie wpis i odmówił wpisu w pozostałym zakresie, tj. w części dotyczącej sposobu reprezentacji spółdzielni.

Postanowieniem z dnia 21 marca 2016 r. Sąd Okręgowy oddalił apelację uczestniczek postępowania od powyższego postanowienia Sądu Rejonowego. Za wątpliwe uznał Sąd drugiej instancji istnienie interesu prawnego uczestniczek w żądaniu uchylenia zaskarżonego postanowienia (gravamen), stwierdzając, że o ile w sprawie prowadzonej w postępowaniu nieprocesowym, w tym rejestrowej, uczestniczyć mogą wszystkie osoby, których praw sprawa dotyczy, o tyle apelację od orzeczenia wydanego przez sąd pierwszej instancji złożyć mogą tylko te, w których interes prawny godzi to orzeczenie. Pokrzywdzenie orzeczeniem (gravamen) jest przesłanką dopuszczalności środka zaskarżenia, chyba że interes publiczny wymaga merytorycznego rozpoznania tego środka. Uczestniczki postępowania nie wyjaśniły, w jaki sposób postanowienie o wpisaniu wnioskodawczyni do KRS godzi w ich prawa, związane niepodzielnie ze spółdzielczym prawem do lokalu mieszkalnego, które nie doznały żadnych ograniczeń ani w uchwale o podziale spółdzielni, ani w statucie nowopowstałej spółdzielni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty