Wyrok SN z dnia 1 marca 2017 r., sygn. IV CSK 343/16
Brak szczegółowego przepisu nakładającego na zarządcę starego budynku wielorodzinnego obowiązku zapewnienia należytego - z punktu widzenia bezpieczeństwa - oświetlenia dojścia i wejścia do budynku nie oznacza, że obowiązku takiego brak. Należy mieć na względzie, że obciążający Spółdzielnię obowiązek zarządu przewidziany w art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych obejmuje także obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania nieruchomości, nie powinno zaś być wątpliwości co do tego, że zapewnienie takiego bezpieczeństwa wymaga także należytego oświetlenia nieruchomości - wejścia do budynku.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Irena Gromska-Szuster (przewodniczący)
SSN Roman Trzaskowski (sprawozdawca)
SSN Bogumiła Ustjanicz
w sprawie z powództwa A. Z. przeciwko G. Towarzystwu Ubezpieczeń Spółce Akcyjnej z siedzibą w W. i Spółdzielni Mieszkaniowej "J." w O. o zapłatę i ustalenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 1 marca 2017 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w E. z dnia 30 grudnia 2015 r., sygn. akt I Ca .../15,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w E. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Po ostatecznym sprecyzowaniu żądania powódka domagała się od pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej "J." w O. oraz jej ubezpieczyciela w zakresie odpowiedzialności cywilnej - G. Towarzystwa Ubezpieczeń Spółka Akcyjnej z siedzibą w W. zasądzenia 50 000 zł tytułem naprawienia szkody niemajątkowej i majątkowej poniesionej w wyniku wypadku, do jakiego doszło na terenie administrowanym przez pozwaną Spółdzielnię, oraz ustalenia odpowiedzialności pozwanych za mogące ujawnić się w przyszłości następstwa wyrządzonej szkody.
Sąd pierwszej instancji ustalił, a Sąd drugiej instancji przyjął te ustalenia za własne, że w dniu 4 lipca 2011 r. powódka, wracając późnym wieczorem - około godziny 23 - do swojego mieszkania w bloku administrowanym przez pozwaną Spółdzielnię, wchodząc do klatki schodowej, postawiła stopę na krawędzi osadnika przed drzwiami wejściowymi do klatki schodowej i wpadła prawą nogą w otwór o głębokości ok. 35 cm, który nie był zakryty kratką metalową. W rezultacie doznała urazu stawu skokowego i kolanowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty