Postanowienie SN z dnia 23 lutego 2017 r., sygn. V CSK 382/16
W postępowaniu wieczystoksięgowym nie jest możliwe, z uwagi na ograniczony zakres kognicji sądu wieczystoksięgowego, rozstrzyganie jakichkolwiek sporów o prawo ani w charakterze przesłanki orzeczenia ani samego rozstrzygnięcia. Stosownie do art. 6268 § 2 k.p.c., sąd wieczystoksięgowy bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej, nie ma więc instrumentów niezbędnych do ustalenia, czy prawo stanowiące przeszkodę wpisu powstało bądź nie powstało i czy - ze względu na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych- może być ujawnione w księdze wieczystej. Rozstrzygnięcie, czy w określonym stanie faktycznym zrealizowało się uprawnienie strony do powołania się na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych może więc nastąpić w postępowaniu przewidzianym w art. 10 u.k.w.h.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Krzysztof Pietrzykowski
SSN Kazimierz Zawada
w sprawie z urzędu przy uczestnictwie P. Spółki Akcyjnej w M., M. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej w M. i Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej w Warszawie o wpis hipoteki łącznej w księdze wieczystej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 23 lutego 2017 r., skargi kasacyjnej uczestnika postępowania P. Spółki Akcyjnej w M. od postanowienia Sądu Okręgowego w K. z dnia 10 listopada 2015 r., sygn. akt III Ca .../15,
1) oddala skargę kasacyjną,
2) oddala wniosek uczestnika postępowania Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A. w Warszawie o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty