Wyrok SN z dnia 13 stycznia 2017 r., sygn. III CSK 53/16
Jeżeli na rachunku dłużnika jest zbyt mało pieniędzy, komornik ma prawo wglądu w operacje finansowe przez niego dokonywane. Może również żądać udostępnienia danych jego kontrahentów.
Gazeta Prawna nr 11/2017
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Antoni Górski (przewodniczący)
SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)
SSN Karol Weitz
w sprawie z powództwa S. J. przeciwko Bankowi (...) S.A. z siedzibą w W. o ochronę dóbr osobistych, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 13 stycznia 2017 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 17 września 2015 r., sygn. akt I ACa (...),
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Powód S. J. w pozwie skierowanym przeciwko stronie pozwanej Bankowi (...) S.A. w W. domagał się zobowiązania strony pozwanej do złożenia oświadczenia o przeproszeniu go za nieuprawnione udostępnienie Komornikowi Sądowemu przy Sądzie Rejonowym w K. w piśmie z dnia 9 stycznia 2014 r., informacji stanowiących tajemnicę bankową, co doprowadziło do naruszenia dóbr osobistych powoda w postaci prawa do prywatności jego danych osobowych oraz interesów ekonomicznych chronionych tajemnicą bankową. Ponadto żądał zasądzenia od strony pozwanej kwoty 5 000 zł na wskazany przez niego cel społeczny.
Wyrokiem z dnia 17 września 2015 r. Sąd Okręgowy w K. oddalił powództwo oraz zasądził od powoda na rzecz strony pozwanej koszty procesu.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w ramach następującego stanu faktycznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty