02.02.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 2 lutego 2017 r., sygn. I CSK 302/16

Wydanie decyzji nadzorczej nie jest zdarzeniem, z którym jest związane zobowiązanie do naprawienia szkody, z kolei decyzja nadzorcza dotycząca rażącego naruszenia prawa przy sprzedaży lokali jest prawnie irrelewantna dla wyników ponownego postępowania dekretowego. Wydanie decyzji o sprzedaży lokali nie stanowiło zdarzenia prowadzącego do powstania lub zwiększenia szkody, albo stwarzającego warunki do powstania uszczerbku w majątku byłego właściciela dotyczącego nieruchomości lokalowych, które w dacie składania wniosku i wydawania pierwotnej decyzji dekretowej w ogóle nie istniały.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)

SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

SSN Anna Kozłowska

w sprawie z powództwa B.G. i J.P. przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie [...] o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 2 lutego 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 24 listopada 2015 r., sygn. akt I ACa .../14,

uchyla zaskarżony wyrok w pkt 1, 3 i 4 i przekazuje sprawę w tym zakresie Sądowi Apelacyjnemu w [...] do ponownego rozpoznania wraz z rozstrzygnięciem o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 lutego 2014 r. Sąd Okręgowy w [...] oddalił powództwo B.G. i J.P., spadkobierców dawnego właściciela budynku położonego w [...] o zasądzenie od Skarbu Państwa - Wojewody [...], w wyniku zmodyfikowania powództwa, po 1 340 000 złotych z odsetkami ustawowymi, jako odszkodowania na podstawie art. 160 k.p.a., za utratę lokali nr 2, 3, 5, 6, 7, 9 i 10 w tym budynku, na skutek wydania przez organy administracji państwowej z naruszeniem art. 156 § 1 i 2 w związku z art. 158 § 2 k.p.a. decyzji zezwalających na wyodrębnienie oraz zbycie wymienionych lokali mieszkalnych, co do których zostało stwierdzone naruszenie prawa.

W stanie faktycznym sprawy ustalono, że orzeczeniem administracyjnym z 1961 r. odmówione zostało spadkodawcom powodów ustanowienie własności czasowej na części gruntu pochodzącej z nieruchomości, o której mowa w sprawie, na części ustanowiono własność czasową na 80 lat oraz stwierdzono, że wszystkie budynki znajdujące się na gruncie przeszły na własność Skarbu Państwa. Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 26 lutego 2007 r. stwierdziło nieważność wymienionego orzeczenia w części niekorzystnej dla dzisiejszych powodów. Decyzją Prezydenta m. W. z dnia 14 stycznia 2009 r. orzeczono na części gruntu ustanowienie użytkowania wieczystego na rzecz powodów na 99 lat, odmawiając takiego prawa odnośnie do części gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste właścicielom wymienionych lokali, sprzedanych im w budynku mieszkalnym znajdującym się na gruncie, w wyniku decyzji administracyjnej, uznanej następnie za wydaną z rażącym naruszeniem prawa, jednakże nie za nieważną ze względu na wywołanie nieodwracalnych skutków prawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty