16.09.2016 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 13 września 2016 r., sygn. III PK 144/15

1. Do członków korpusu służby cywilnej niebędących urzędnikami stosuje się przepisy kodeksu pracy dotyczące rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, jednolity tekst: Dz. U. z 2016 r., poz. 1345 w związku z art. 52 k.p.).

2. Pracodawca zwolniony jest z obowiązku zasięgnięcia opinii międzyzakładowej organizacji związkowej, o zamiarze rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika będącego członkiem tej organizacji, jeżeli nie ma wiedzy o objęciu go działaniem tego związku zawodowego (art. 52 § 3 k.p. w związku z art. 34 ust. 1 w związku z art. 30 § 21 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, jednolity tekst Dz. U. z 2015 r., poz. 1881).

Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 10-12/2016

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)

SSN Piotr Prusinowski

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa M. R. przeciwko Wojewódzkiemu Inspektoratowi Transportu Drogowego w G. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 13 września 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. z dnia 22 czerwca 2015 r., sygn. akt VI Pa (...),

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód M. R. wnosił o przywrócenie do pracy w pozwanym Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w G.

Sąd Rejonowy w G. wyrokiem z 15 stycznia 2015 r. oddalił roszczenie o przywrócenie do pracy i zasądził od strony pozwanej na rzecz powoda kwotę 10.652,25 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód był zatrudniony u strony pozwanej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od dnia 1 maja 2008 r. na stanowisku kontrolera transportu drogowego. W dniu 8 kwietnia 2014 r. powód stawił się w pracy do biura oddziału wydziału inspekcji w Z. W biurze wyczuwalna była woń alkoholu zmieszanego z napojem energetycznym, a puszka po takim napoju stała na biurku powoda. Powód został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą legalizowanego urządzenia. Pierwszy pomiar wykonany o godz. 7.40 wykazał 1,20 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, a drugi z godz. 7.42 - 1,26 promila. Z badania sporządzono protokół, a powód odmówił jego podpisania. Następnie zwrócono się do Komendanta Powiatowego Policji w Ż. o przeprowadzenie kontroli trzeźwości stacjonarnym alkomatem, jednak powód nie zgodził się na taki pomiar, żądając przeprowadzenia badania krwi. Po przybyciu w tym celu do szpitala w S. powód odmówił poddania się badaniu krwi, oświadczając że korzysta z urlopu na żądanie. Na okoliczność tego zdarzenia została sporządzona notatka urzędowa. Powód nie zgłaszał chęci wykorzystania urlopu na żądanie ani 7 kwietnia 2014 r., ani 8 kwietnia 2014 r., w którym to dniu stawił się do pracy celem wykonywania zadań służbowych w biurze. W dniu 24 kwietnia 2014 r. pozwany rozwiązał stosunek pracy z powodem bez zachowania okresu wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, polegającego na stawieniu się w dniu 8 kwietnia 2014 r. do pracy w stanie nietrzeźwości po użyciu alkoholu. Sąd ustalił nadto, że powód został przyjęty z dniem 2 kwietnia 2014 r. w poczet członków Związku Zawodowego Inspekcji Transportu Drogowego, będącego międzyzakładową organizacją związkową. Strona pozwana nie zasięgnęła opinii tej organizacji związkowej odnośnie do zamiaru rozwiązania z powodem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty