Postanowienie SN z dnia 25 listopada 2016 r., sygn. V CSK 145/16
W postępowaniu wieczystoksięgowym (o wpis prawa własności) nie jest dopuszczalne ustalenie, iż współmałżonkowi osoby wpisanej jako właściciel do księgi wieczystej przysługuje także prawo własności do danej nieruchomości jako przedmiotu ustawowej wspólności majątkowej, chyba że uprawnieni wyrażą na to zgodę w przepisanej formie (akt notarialny, oświadczenie złożone przed sądem prowadzącym księgę wieczystą) w toku postępowania wieczystoksięgowego.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marta Romańska (przewodniczący)
SSN Mirosław Bączyk
SSN Krzysztof Pietrzykowski (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku H.B. przy uczestnictwie K.B. o wpis w księdze wieczystej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 25 listopada 2016 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w J. z dnia 4 grudnia 2015 r., sygn. akt II Ca .../15,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
H.B. dnia 25 marca 2015 r. zgłosił wniosek o dokonanie wpisu własności nieruchomości na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej w miejsce dotychczasowego wpisu K.B.. Dnia 24 marca 2014 r. małżonkowie K.B. i H.B. złożyli oświadczenie, że rzeczona nieruchomość została nabyta na podstawie umowy sprzedaży z dnia 14 lutego 2013 r. przez K. B. w trakcie trwania związku małżeńskiego, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, za środki pochodzące z majątku wspólnego małżonków, a własnoręczność złożonych przez nich podpisów została potwierdzona notarialnie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty