21.10.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 21 października 2016 r., sygn. IV CSK 26/16

Żadne racje nie przemawiają za zaliczeniem do kategorii "właściwych postępowań" w rozumieniu art. 4171 § 2 k.c. tylko nadzwyczajnych postępowań administracyjnych (wznowienie postępowania i stwierdzenie nieważności decyzji), i za wyłączeniem z nich postępowania sądowoadministracyjnego. Gdyby zaaprobować takie podejście, to kwalifikowane wady ostatecznej decyzji administracyjnej uzasadniałby odpowiedzialność odszkodowawczą za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem wykonywanie władzy publicznej, o ile stały się podstawą wzruszenia decyzji na drodze administracyjnej, natomiast nie uzasadniałyby takiej odpowiedzialności odszkodowawczej w razie wzruszenia decyzji z uwagi na ich dostrzeżenie w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Nie można zaakceptować takiego wniosku w odniesieniu do tożsamych wad ostatecznej decyzji. Postępowanie sądowoadministracyjne, obok nadzwyczajnych postępowań administracyjnych, musi być zatem uznane za "właściwe postępowanie" w rozumieniu art. 4171 § 2 k.c., którego przeprowadzenie prowadzi do powstania prejudykatu dla odpowiedzialności odszkodowawczej za szkodę spowodowaną wydaniem ostatecznej decyzji administracyjnej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marta Romańska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Władysław Pawlak

SSN Karol Weitz

w sprawie z powództwa K. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej z siedzibą w W. przeciwko Gminie Miasta G., Skarbowi Państwa - Prezydentowi Miasta G. i Wojewodzie (...) o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 21 października 2016 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. akt I ACa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kascyjnego.

Uzasadnienie

Powód - K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa w W. wniósł o zasądzenie od Gminy Miasta G. kwoty 11.716.242 zł z odsetkami ustawowymi od dnia wniesienia pozwu, jako odszkodowania za szkodę spowodowaną wydaniem wadliwej decyzji o warunkach zabudowy oraz o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę. Powód wywodził roszczenie z art. 417 § 1 k.c.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty