15.09.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 15 września 2016 r., sygn. I CSK 617/15

We wzorcu umownym będącym podstawą zawarcia umowy sprzedaży energii elektrycznej (art. 535 i 555 k.c.) mogą być umieszczone postanowienia przewidujące dokonywanie obliczeń ilości dostarczonej energii i należnej za to ceny w taki sposób, aby zapewnić ekwiwalentność rzeczywistych świadczeń obu stron, również wtedy, gdy przedsiębiorstwo posługuje się w celu dokonania obliczenia urządzeniem pomiarowo-rozliczeniowym (licznikiem energii); postanowienia te mogą zostać uznane za niedozwolone tylko wtedy, jeżeli zachodzą przesłanki określone w art. 3851 k.c.

Biuletyn SN nr 11/2016

Oceniając zawieranie umowy sprzedaży powinno się dążyć do uzyskania zarówno równowagi prawnej, jak i ekonomicznej pomiędzy stronami. Tak więc wartość rzeczy sprzedanej winna mieć odzwierciedlenie w cenie należnej od kupującego. Jeżeli jest prawdopodobne, że cena nie odpowiada wartości przedmiotu sprzedaży, to należy ustalić dlaczego i czy nie powinno się przewidzieć trybu ustalenia ceny zgodnie z zasadą ekwiwalentności. Tego wymagają proste reguły uczciwości w obrocie każdego rodzaju, także między sprzedawcą - przedsiębiorcą a kupującym, będącym konsumentem. Zgadzając się z tym, że konsument nie może ponosić negatywnych dla siebie konsekwencji w razie przyczyn niedopłacenia przez niego do ceny, leżących po stronie sprzedawcy, w postaci zawyżenia tej ceny przez sprzedawcę, to nie ma racjonalnych powodów, ażeby w każdych okolicznościach niedopłata obciążała sprzedawcę.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Iwona Koper (przewodniczący)

SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z powództwa A. K. przeciwko R. S.A. w W. o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 15 września 2016 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 11 czerwca 2015 r., sygn. akt VI ACa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu, wraz z rozstrzygnięciem o kosztach postępowania kasacyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty