09.08.2016 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN 9 sierpnia 2016 r., sygn. II CSK 710/15

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jan Górowski (przewodniczący)

SSN Monika Koba

SSN Anna Owczarek (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku Skarbu Państwa - Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. przy uczestnictwie A. P. o wpis hipoteki przymusowej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 9 sierpnia 2016 r., skargi kasacyjnej uczestnika postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego w K. z dnia 1 czerwca 2015 r.,

1) oddala skargę kasacyjną

2) zasądza od uczestnika A. P. na rzecz Skarbu Państwa -Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa kwotę 120,- (sto dwadzieścia) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Referendarz Sądu Rejonowego w K. na podstawie wniosku Skarbu Państwa - Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia 24 października 2014 r. dokonał w dziale IV księgi wieczystej Kw nr [...], prowadzonej dla nieruchomości gruntowej położonej w K., wpisu na 1/4 części stanowiącej udział A. P. hipoteki przymusowej w klocie 147.890 zł na rzecz wnioskodawcy z tytułu zabezpieczenia zobowiązań podatkowych obejmujących podatek od towarów i usług za miesiące lipiec 2012 r. i październik 2013 r. z odsetkami za zwłokę. Podstawą wpisu były zarządzenia zabezpieczenia wydane w dniu 15 października 2014 r., przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. [.].

Sąd Rejonowy w K. postanowieniem z dnia 23 stycznia 2015 r., po rozpoznaniu skargi uczestnika A. P. utrzymał w mocy zaskarżony wpis. Sąd Okręgowy postanowieniem z dnia 1 czerwca 2015 r. oddalił apelację uczestnika.

Sąd drugiej instancji podzielił podstawę faktyczną i prawną zaskarżonego rozstrzygnięcia. Wskazał, że zgodnie z art. 35 § 2 pkt 2 ordynacji podatkowej podstawą wpisu hipoteki przymusowej jest zarządzenie zabezpieczenia, jeżeli może być wystawione na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji bez wydawania decyzji, o których mowa w art. 35 § 1 ordynacji podatkowej. Uznał, że przedstawione przez wnioskodawcę dokumenty, tj. oryginały zarządzeń zaopatrzone w dniu 20 października 2014 r. w klauzule o przyjęciu do wykonania (art. 164 § 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji) stanowią uzasadnioną podstawę wpisu w rozumieniu art. 110 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Nie podzielił zarzutów uczestnika, że niedopuszczalne jest ustanawianie hipoteki przymusowej na udziale we współwłasności, podstawą wpisu powinna być decyzja administracyjna, a wymogiem uzyskania zabezpieczenia na podstawie zarządzenia jest jego doręczenie. Wskazał, że odpis ten doręcza organ egzekucyjny przystępując do czynności zabezpieczających (art. 155b § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). Ewentualne uchylenie decyzji o zabezpieczeniu i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania organowi podatkowemu nie oznacza wadliwości wpisu. Sąd wieczystoksięgowy związany jest stanem rzeczy istniejącym w chwili złożenia wniosku, a w razie powołania się przez uczestnika na okoliczności stanowiące przeszkodę wpisu ich ocena musi nastąpić według stanu z chwili jego dokonania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty