Wyrok SN z dnia 6 maja 2016 r., sygn. I CSK 371/15
Skoro obowiązuje ustawowy zakaz obrotu, bez zgody podmiotu tworzącego, wierzytelnościami wynikającymi z zobowiązań samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, to w ocenie składu orzekającego wyłącza on również subrogacyjne nabycie wierzytelności na podstawie art. 518 § 1 pkt 1 k.c.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Kwaśniewski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Antoni Górski
SSN Anna Kozłowska
w sprawie z powództwa M. S.A. przeciwko Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Klinicznemu [...] o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 6 maja 2016 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 24 października 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo o zapłatę, uznając za nieuzasadnione stanowisko strony powodowej, że w okolicznościach tej sprawy nie doszło do zmiany wierzyciela, lecz doszło do powstania nowego roszczenia przysługującego stronie powodowej wobec pozwanego w oparciu o umowę z dnia 19 listopada 2012 r., nazwaną "umową gwarancyjną" i łączącą powoda z nieuczestniczącym w tym sporze wierzycielem strony pozwanej, tj. A. sp. z o.o.
Apelację powódki uwzględnił Sąd Apelacyjny, który wyrokiem reformatoryjnym zasądził od pozwanego Szpitala na rzecz powodowej Spółki kwotę 147.300,52 zł wraz z ustawowymi odsetkami i kosztami postępowania, przyjmując za własne ustalone w sposób prawidłowy fakty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty