17.03.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 17 marca 2016 r., sygn. II CSK 365/15

1. Na gruncie art. 4421 § 1 zd. 2 k.c. roszczenie o wynagrodzenie szkody w mieniu wyrządzonej czynem niedozwolonym może ulec przedawnieniu zanim szkoda w mieniu powstała lub się ujawniła oraz zanim poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

2. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 września 2003 r. K 20/02, zasady odpowiedzialności Skarbu Państwa przyjęte w wyroku Trybunału z dnia 4 grudnia 2001 r. SK 18/00, a więc odpowiedzialność za bezprawne działanie lub zaniechanie funkcjonariusza, niezależnie od jego winy, można odnieść tylko do szkód powstałych po wejściu w życie Konstytucji, a więc po dniu 17 października 1997 r.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Anna Kozłowska (przewodniczący)

SSN Mirosław Baczyk

SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "W." przeciwko Skarbowi Państwa - Prezydentowi Miasta Ł.o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 17 marca 2016 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 26 lutego 2015 r.,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od powódki na rzecz Skarbu Państwa - Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 lutego 2014 r. Sąd Okręgowy w Ł. zasądził od Skarbu Państwa- Wojewody [...] na rzecz Rolniczej Spółdzielni "W." kwotę 625 000 zł z ustawowymi odsetkami, tytułem odszkodowania za szkodę wyrządzoną sprzedażą powódce nieruchomości stanowiącej własność osoby trzeciej.

Sąd pierwszej instancji ustalił między innymi, że przedmiotowa nieruchomość stanowiła własność F. K., który figurował w dziale II założonej dla niej księgi wieczystej. W 1953r. wniósł on tę nieruchomość jako wkład do powodowej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, której był członkiem, a po jego śmierci członkami Spółdzielni zostali jego spadkobiercy. W rejestrze gruntów nieruchomość figurowała jako własność Skarbu Państwa, a jako władająca wpisana była powodowa Spółdzielnia. W dniu 8 grudnia 1986r. Skarb Państwa sprzedał przedmiotową nieruchomość stronie powodowej. W dniu sprzedaży nieruchomość ujawniona była w dwóch księgach wieczystych: w jednej jako właściciel wpisany był F. K., a w drugiej Skarb Państwa. Wyrokiem z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie I C .../10 Sąd Rejonowy uzgodnił treść księgi wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości z rzeczywistym stanem prawnym, przez wykreślenie powodowej Spółdzielni jako właścicielki nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty