Wyrok SN z dnia 27 października 2015 r., sygn. II PK 284/14
Przeniesienie w stan nieczynny nauczyciela podlegającego ochronie trwałości stosunku pracy na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r., nr 79, poz. 854 ze zm.) nie wymaga zgody reprezentującej go organizacji związkowej.
Biuletyn SN Izby Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 3/2016
Złożenie wniosku o przeniesienie w stan nieczynny jest aktem wyrażającym wolę nauczyciela uksztaltowania jego sytuacji prawnej, a zatem aktem świadomie zmierzającym do wywołania wyżej opisanych skutków prawnych. Złożenie wniosku jest też aktem zgody nauczyciela na przeniesienie w stan nieczynny na warunkach wskazanych w przepisach, w tym zgody na to, że stosunek pracy wygaśnie w ustawowym terminie. Z kolei przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny przez dyrektora szkoły jest konsekwencją złożenia przedmiotowego wniosku, który w kategoriach prawnych jest dobrowolnym wyborem pracownika. W tej sytuacji, pogląd zgodnie z którym pracodawca powinien przed złożeniem oświadczenia o przeniesieniu pracownikowi korzystającemu ze szczególnej ochrony unormowanej w art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych uzyskać zgodę reprezentującej pracownika organizacji związkowej, nie może zostać zaakceptowany.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący)
SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca)
SSN Halina Kiryło
w sprawie z powództwa M. N. przeciwko Publicznemu Gimnazjum w G. o przywrócenie do pracy i o ustalenie bezskuteczności przeniesienia w stan nieczynny, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 27 października 2015 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. z dnia 10 kwietnia 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty