Wyrok SN z dnia 9 grudnia 2015 r., sygn. I PK 8/15
Pracodawca przy redukcji zatrudnienia w firmie ma prawo zwolnić osobą podlegającą ochronie. Powód rozwiązania umowy musi być jednak zrozumiały dla podwładnego.
Gazeta Prawna nr 240/2015
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Zbigniew Myszka
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
Protokolant Małgorzata Beczek
w sprawie z powództwa A. K. przeciwko T. Spółce z o. o. w K. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 9 grudnia 2015 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 3 lipca 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. wyrokiem z dnia 28 stycznia 2014 r. oddalił powództwo A.K. przeciwko "T." Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w K. o odszkodowanie za nieuzasadnione i niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę.
Sąd Rejonowy ustalił, że powódka była zatrudniona u strony pozwanej od 7 lutego 2005 r., w tym od 5 maja 2006 r. na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy. Od dnia 1 maja 2008 r. powierzono jej stanowisko specjalisty ds. zakupów w Dziale [...] ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 4.120 zł. W dniu 14 sierpnia 2012 r. powódka złożyła na podstawie art. 1867 k.p. wniosek o obniżenie do 7/8 obowiązującego ją czasu pracy przez okres jednego roku, na co pracodawca wyraził zgodę.
W dniu 10 września 2012 r. powódka otrzymała oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu z nią umowy o pracę za wypowiedzeniem. Jako przyczynę wypowiedzenia pozwana podała zmiany organizacyjne w swoim biurze głównym, polegające na zaprzestaniu wykonywania części działań administracyjnych oraz racjonalizację zatrudnienia przez zmniejszenie zatrudnienia w Dziale [...] w Biurze Głównym pozwanej, wskazując jako podstawę prawną wypowiedzenia art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (jednolity tekst: Dz. U. z 2015 r., poz. 192, dalej jako: "ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy" lub "ustawa o zwolnieniach grupowych"). Jednocześnie pracodawca podał, że podejmując decyzję o wypowiedzeniu, kierował się następującymi kryteriami doboru pracowników do zwolnienia: przyporządkowaniem pracownika do działu, w którym planowane są działania restrukturyzacyjne, oceną jego kompetencji i umiejętnościami, w tym umiejętnościami przywódczymi i pracą w zespole, potencjałem do rozwoju, okolicznościami wpływającymi na kontynuowanie zatrudnienia z pracownikiem, frekwencją pracownika w okresie ostatnich 12 miesięcy, nałożeniem na pracownika kar dyscyplinarnych w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz stażem pracy w pozwanej spółce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty