12.08.2015 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 12 sierpnia 2015 r., sygn. I PK 256/14

Art. 66 § 2 k.p. ma zastosowanie zarówno do umów o pracę zawartych na czas nieokreślony, jak i umów zawartych na czas określony, z tym jedynie wyłączeniem, że regulacja ta nie dotyczy umów terminowych, które w normalnym biegu rzeczy zakończyłyby się ze względu na upływ terminu, na jaki zostały zawarte, przed zgłoszeniem przez pracownika swojego powrotu do pracy. Nie jest to jednak dyskryminacja tych pracowników, których łączyły z pracodawcą takie właśnie umowy. Ograniczenia czasowe dotyczące realizacji przez pracownika prawa powrotu do zatrudnienia wynikają w tym przypadku z istoty łączącej strony stosunku pracy terminowej umowy o pracę. Nie można w związku z tym dokonywać wykładni art. 66 § 2 k.p. w oderwaniu od innych przepisów Kodeksu pracy dotyczących umów terminowych. Zastosowanie wykładni systemowej (wspartej wykładnią celowościową) prowadzi do rezultatów, które mogą być zaakceptowane w dużo większym stopniu niż rezultaty, do których prowadzi dosłownie odczytywana treść przepisu.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Halina Kiryło

SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec

w sprawie z powództwa K. W. przeciwko Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. o nawiązanie stosunku pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 sierpnia 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 15 kwietnia 2014 r.,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Ł. wyrokiem z 30 grudnia 2013 r. oddalił powództwo K. W. przeciwko Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu Spółce z o.o. w Ł. o nawiązanie stosunku pracy.

Sąd Rejonowy ustalił, że powód był zatrudniony w pozwanej Spółce na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej 12 września 2003 r. Zajmował stanowisko prezesa zarządu - dyrektora generalnego. Strony ustaliły, że umowę zawierają na czas określony od dnia powołania na stanowisko do dnia obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników Spółki dotyczących przyjęcia sprawozdania finansowego Spółki za rok 2006, które miało się odbyć w czerwcu 2007 r. Aneksem z 27 czerwca 2007 r. strony zmieniły umowę, ustalając, że umowę zawierają na czas określony do dnia obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników Spółki w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności i sprawozdania finansowego Spółki za rok 2010, które się miało odbyć w czerwcu 2011 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty