07.05.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 7 maja 2015 r., sygn. III PK 124/14

Pracownik nie ma roszczenia do pracodawcy o przeniesienie prawa własności lokalu z zasobów pracodawcy, jeśli nie zostały spełnione ustawowe warunki dotyczące tego przeniesienia. Porozumienie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem nie może zastąpić bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.

Serwis Prawno-Pracowniczy nr 13/2015

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Hajn

SSN Roman Kuczyński

Protokolant Grażyna Grabowska

w sprawie z powództwa S. K. przeciwko Uniwersytetowi [...] o nakazanie złożenia oświadczenia woli, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 7 maja 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 22 maja 2014 r.,

1) oddala skargę kasacyjną ;

2) nie obciąża powoda kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Powód S. K. w pozwie skierowanym przeciwko pozwanemu Uniwersytetowi [...] domagał się na podstawie art. 64 k.c. nakazania złożenia oświadczenia woli o przeniesieniu na jego rzecz własności lokalu mieszkalnego nr 1 położonego przy ul. Z. [...], dla którego Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW [...] za cenę 20.000 zł.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód został zatrudniony na Uniwersytecie, jako mianowany profesor nadzwyczajny, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od dnia 1 października 2000 r. W dniu 8 marca 2001 r. pomiędzy powodem a pozwanym reprezentowanym przez rektora i kwestora doszło do zawarcia umowy najmu o nr [...] lokalu mieszkalnego z zasobów mieszkaniowych Uniwersytetu [...] w S., na podstawie której pracodawca oddał powodowi do używania lokal mieszkalny wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu Uniwersytetu, oznaczony nr 1 położony w budynku przy ulicy Z. W umowie tej znalazły się zapisy dotyczące: metrażu lokalu, jego wyposażenia, wysokości czynszu oraz zasady wprowadzania zmian w lokalu i zasady rozwiązania i wypowiedzenia umowy. Umowa ta, zgodnie z jej § 5, została zawarta na czas trwania stosunku pracy powoda w pozwanym Uniwersytecie. W § 9 umowy ustalono, że przedmiotowy lokal najemca może wykupić od wynajmującego po upływie 10 lat pracy na etacie w Uniwersytecie, licząc od dnia przekazania lokalu, tj. od 8 marca 2001 r. Jednocześnie strony zawarły umowę o nr [...] najmu garażu przy ulicy Z.. Umowa najmu lokalu mieszkalnego była dwukrotnie aneksowana, w tym w dniu 21 listopada 2002 r. w zakresie ustalenia dodatkowych opłat oraz w dniu 16 maja 2003 r., przez zmianę § 9 tej umowy, który otrzymał następującą treść: "Lokal, o którym mowa w § 1 umowy, najemca może wykupić od wynajmującego po upływie 10 lat pracy na I etacie w Uniwersytecie, a wykupienie lokalu stanowiącego przedmiot najmu, po upływie okresu, o którym mowa w ust. 1, nastąpi na warunkach określonych w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa (Dz.U. z 2001 r. nr 4, poz. 24 z późn. zm.)". W październiku 2010 r., a następnie w dniu 30 marca 2011 r., powód zwrócił się do pracodawcy z prośbą o umożliwienie mu wykupu lokalu mieszkalnego oznaczonego nr 1, położonego przy ul. Z., stanowiącego własność Uniwersytetu. Z kolejnym wnioskiem w tym przedmiocie wystąpił w dniu 14 października 2011 r., proponując pracodawcy ustalenie ceny mieszkania z upustem w drodze negocjacji. W odpowiedzi pozwana w piśmie z dnia 25 października 2011 r. wskazała, że nie widzi w chwili obecnej celowości sprzedaży mieszkań z zasobów Uniwersytetu i zaproponowała powodowi zawarcie nowej umowy najmu w drodze negocjacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty