Wyrok SN z dnia 24 lutego 2015 r., sygn. II PK 51/14
Umowa dyplomaty nie może ulec automatycznemu rozwiązaniu w momencie wykonania przez niego misji.
Gazeta Prawna nr 38/2015
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący)
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska
SSA Bohdan Bieniek (sprawozdawca)
Protokolant Małgorzata Beczek
w sprawie z powództwa X. przeciwko Ministerstwu Spraw Zagranicznych w Warszawie o odszkodowanie, wynagrodzenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 24 lutego 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 18 października 2013 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu, pozostawiając temu sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 grudnia 2012 r. Sąd Rejonowy VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. uwzględnił częściowo powództwo X. i zasądził na jego rzecz od pozwanego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie kwotę 17.988,87 zł wraz z ustawowymi odsetkami, oddalił powództwo w pozostałym zakresie oraz zniósł wzajemnie koszty procesu pomiędzy stronami i nadał orzeczeniu w pkt. I rygor natychmiastowej wykonalności do kwoty 5.996,29 zł.
Wydanie orzeczenia poprzedziły następujące ustalenia. X. był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w okresie od dnia 12 maja 1990 r. do dnia 15 września 1994 r. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na stanowisku II sekretarza w Ambasadzie [...], a następnie wicekonsula w [...]. Ponownie został zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych od 7 sierpnia 2001 r. do dnia 11 sierpnia 2006 r. i wówczas zajmował stanowiska: wicekonsula, II sekretarza oraz I sekretarza.
Dalej Sąd I instancji ustalił, że w dniu 13 sierpnia 2008 r. pomiędzy powodem, a pozwanym zawarta została umowa o pracę, na mocy której X. został zatrudniony w Ambasadzie RP w [...] w pełnym wymiarze czasu pracy. W § 1 powołanej umowy strony wskazały, iż zatrudnienie powoda następuje na czas określony tj. od dnia podjęcia wykonywania obowiązków służbowych w placówce zagranicznej do dnia odwołania, z którym stosunek pracy ulega rozwiązaniu. Powodowi nadano stopień dyplomatyczny I sekretarza. Według następnych ustaleń Sądu pierwszej instancji Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej podjął decyzję o odwołaniu powoda z placówki z dniem 8 października 2011 r. Powodowi wskazano, że odwołanie następuje na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej. Jednocześnie stwierdzono, że stosunek pracy wygasa z dniem 8 października 2011 r. z mocy prawa. Dodatkowo powód został poinformowany, iż termin odwołania go z Ambasady w [...] ustalony został z pominięciem 3-miesięcznego okresu, o którym mowa w art. 24 ust. 2 ustawy o służbie zagranicznej z uwagi na szczególne potrzeby służby zagranicznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty