Wyrok SN z dnia 27 listopada 2015 r., sygn. I CSK 945/14
Badanie niedozwolonych klauzul umownych należy rozpocząć od stwierdzenia, czy zostały naruszone dobre obyczaje. Dopiero potem wolno określać rodzaj i charakter naruszenia.
Gazeta Prawna nr 235/2015
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Józef Frąckowiak
SSN Katarzyna Tyczka-Rote
Protokolant Ewa Krentzel
w sprawie z powództwa Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko E. Spółce z o.o. w P. o uznanie postanowienia wzorca umowy za niedozwolone, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 27 listopada 2015 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej
od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 11 kwietnia 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w W. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, uwzględniając powództwo Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2013 r. uznał za niedozwolone i zakazał pozwanemu E. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wykorzystywania w obrocie z konsumentami postanowień wzorca umowy o treści: 1) "E. (...) uzyska decyzje, o których mowa w § 3 ust. 5 (...). Jeżeli przyłączenie nie nastąpi z przyczyn wymienionych w ust. 1.2 i ust. 1.3 niniejszego paragrafu Klient zobowiązany jest do pokrycia E. udokumentowanych wydatków poniesionych przez E. i zobowiązań zaciągniętych przez E. w związku z realizacją niniejszej umowy do wysokości szacunkowej kwoty opłaty za przyłączenie.", 2) "Klient oświadcza, że udzieli E. na wykonane elementy, o których mowa w ust. 4 pkt 3, gwarancji przez okres 36 miesięcy, licząc od dnia ich sprzedaży." i orzekł o kosztach procesu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty