Wyrok SN z dnia 12 czerwca 2015 r., sygn. II CSK 496/14
Przez odesłanie w art. 18 ust. 1 pkt 5 u.z.n.k. do zasad ogólnych należy rozumieć odesłanie do zasad ogólnych dotyczących bezpodstawnego wzbogacenia (art. 405 i nast. k.c.).
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jan Górowski (przewodniczący)
SSN Anna Kozłowska
SSN Grzegorz Misiurek (sprawozdawca)
Protokolant Agnieszka Łuniewska
w sprawie z powództwa "K." Spółki Akcyjnej z siedzibą we W. przeciwko "S." Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 12 czerwca 2015 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 11 lutego 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka K. SA we W. domagała się zasądzenia na swoją rzecz od pozwanej "S." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. kwoty 125.114, 66 zł z odsetkami ustawowymi od dnia 22 listopada 2011 r. oraz kosztami procesu. W uzasadnieniu wskazała, że dochodzona kwota obejmuje - nabyte w drodze umowy cesji - wierzytelności J. S. P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości likwidacyjnej (dalej: "JSP") wobec pozwanej z tytułu bezpodstawnie uzyskanych korzyści w związku z naruszeniem ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty