07.05.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 7 maja 2015 r., sygn. II CSK 444/14

W stosunkach wielopodmiotowych wadliwość podstawy prawnej dla świadczenia i w konsekwencji nienależność świadczenia ocenia się nie w odniesieniu do stosunku, w ramach którego nastąpiło przysporzenie, lecz w odniesieniu do stosunku kauzalnego, w ramach którego doszło do uzgodnienia celu przysporzenia. W konsekwencji w stosunkach wielopodmiotowych kondykcja przewidziana w art. 410 § 2 k.c. przysługuje między stronami świadczenia, tj. stosunku będącego przyczyną prawną (causą przysporzenia), a nie stosunku, w ramach którego doszło do przysporzenia obejmującego przedmiot świadczenia. W tego rodzaju sytuacjach nie można wyłączyć istnienia wadliwej podstawy prawnej świadczenia pomiędzy spełniającym świadczenie i odbiorcą tego świadczenia, mimo dokonania przysporzenia obejmującego przedmiot świadczenia na podstawie ważnej umowy łączącej spełniającego świadczenie z odbiorcą przysporzenia, niebędącym jednocześnie odbiorcą świadczenia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Marian Kocon

SSN Maria Szulc

w sprawie z powództwa "T. - Z." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. przeciwko Województwu [...] o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 7 maja 2015 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 4 lutego 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem wstępnym z dnia 25 stycznia 2013 r. w sprawie z powództwa "T.- Z." spółki z o.o. w W. przeciwko Województwu [...] o zapłatę Sąd Okręgowy w Ł. uznał roszczenie powodowej Spółki za usprawiedliwione co do zasady.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że pozwane Województwo [...] w okresie od 2003 r. do chwili obecnej było i jest właścicielem nieruchomości położonej w Ł. przy ul. P. [...]. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Ł. (dalej: "WSS") jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, którego organem założycielskim jest pozwane Województwo sprawujące również nadzór nad jego działalnością. Szpital użytkuje, stanowiącą własność Województwa, nieruchomość w Ł. przy ul. P. [...]. Zespół Leczniczo-Diagnostyczny Spółka z o.o. w Ł. (dalej: "ZLD.") jest spółką działającą na terenie obiektów WSS , w której w 2003 r. 83% udziałów posiadał WSS. Szpital ten zawarł z ZLD umowę na świadczenia usług medycznych z zakresu hemodynamiki. Urzędnicy reprezentujący pozwane Województwo wiedzieli, że ZLD będzie rozbudowywać budynki szpitalne, jednakże nie mieli wiedzy o tym, że Spółka ta zgłosiła w tym zakresie zamówienie publiczne z zamiarem przekazania realizacji inwestycji innemu podmiotowi. Województwo pozostawiło dyrektorowi WSS wolną rękę, jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu i w latach 2003-2005 nie było ze strony zarządu Województwa żadnych wskazówek dla dyrekcji Szpitala co do kierunków inwestycji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty