09.04.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 9 kwietnia 2015 r., sygn. V CSK 441/14

W sytuacji gdy nie było prowadzone postępowanie karne lub brak jest prawomocnego wyroku skazującego wydanego w postępowaniu karnym, w którym stwierdzono by popełnienie przestępstwa z art. 586 k.s.h., sąd w postępowaniu cywilnym jest uprawniony do samodzielnego ocenienia, czy zachowanie sprawcy (osoby odpowiedzialnej) stanowiło przestępstwo; odnosi się to zwłaszcza do potrzeby takiego ustalenia ze względu na zarzut przedawnienia roszczeń według art. 442 k.c.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (przewodniczący)

SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

SSN Barbara Myszka

w sprawie z powództwa Z. K. przeciwko K. S. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 9 kwietnia 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 17 marca 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania wraz z rozstrzygnięciem o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 kwietnia 2013 r. Sąd Rejonowy w B. uwzględnił na podstawie art. 299 k.s.h. powództwo Z. K. i zasądził na jego rzecz od pozwanego K. S. kwotę 99 488,12 złotych z odsetkami i kosztami postępowania. Sąd ten ustalił, że wyrokiem Sądu Okręgowego w B. z dnia 23 sierpnia 2003 r. "S." spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została zobowiązana do zapłacenia na rzecz powoda kwoty 104 819,96 złotych z określonymi terminowo odsetkami. W wyniku apelacji Spółki, wyrokiem z dnia 8 października 2003 r. Sąd Apelacyjny zmienił tamten wyrok i obniżył zasądzoną należność główną do kwoty 90 912,09 złotych oraz zmienił zasądzoną kwotę kosztów postępowania.

Zasądzona kwota stanowiła należność powoda jako podwykonawcy umowy o remont węzła cieplnego, która została wykonana w 1999 r. W czasie powstania i istnienia zobowiązań objętych wyrokiem pozwany pełnił funkcję prezesa i jednocześnie jedynego członka zarządu spółki z o.o. "S.". Spółka ta od początku funkcjonowała w oparciu o środki miejskie, otrzymała w dzierżawę nieruchomość, maszyny i urządzenia, a także przejęła pracowników od przedsiębiorstwa miejskiego (MZK) na podstawie art. 231 kodeksu pracy. Powód nie otrzymał zasądzonej należności, zgodnie z powołanym wyrokiem, a skierowanie sprawy do egzekucji komorniczej zakończyło się umorzeniem postępowania ze względu na bezskuteczność egzekucji. Powód został także poinformowany przez Sąd Rejonowy w B., pismem z dnia 15 kwietnia 2004 r., że do sądu nie został skutecznie złożony przez pozwanego w dniu 28 lutego 2002 r. wniosek o ogłoszenie upadłości "S." sp. z o.o. ze względu na jego nieopłacenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty