Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606492)
      • Kadry i płace (26072)
      • Obrót gospodarczy (88689)
      • Rachunkowość firm (3729)
      • Ubezpieczenia (35724)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    15.10.2014 Podatki Ubezpieczenia

    Wyrok SN z dnia 15 października 2014 r., sygn. III UK 10/14

    Członkowie organów zarządzających osobami prawnymi innymi niż wymienione w art. 116 Ordynacji podatkowej nie odpowiadają za zaległości składkowe powstałe przed 1 stycznia 2003 r.

    Teza od Redakcji

    Sąd Najwyższy w składzie:

    SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący, sprawozdawca)

    SSN Maciej Pacuda

    SSN Krzysztof Staryk

    w sprawie z odwołania L. S., S. S., J. Z., E. R. i J. W. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z udziałem zainteresowanych: [...] o przeniesienie odpowiedzialności na członków zarządu, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 15 października 2014 r., skargi kasacyjnej S. S. od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 29 lipca 2013 r.,

    1. uchyla zaskarżony wyrok w części zaległości składkowych powstałych do 1 stycznia 2003 r. i sprawę w tej części przekazuje Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego,

    2. oddala skargę kasacyjną w pozostałym zakresie.

    Uzasadnienie

    Wyrokiem z dnia 29 lipca 2013 r., Sąd Apelacyjny III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił apelacje odwołujących się S. S. i J. Z. od wyroku Sądu Okręgowego w S. VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 18 czerwca 2012 r., wydanego w sprawie z udziałem zainteresowanych: [...] od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 19 grudnia 2008 r. stwierdzających, że każdy z odwołujących z tytułu pełnienia funkcji członków zarządu ponosi odpowiedzialność całym majątkiem za zobowiązania Klubu Sportowego "M." z tytułu składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w okresach wymienionych w tych decyzjach.

    Rozpoznając odwołanie każdego z wymienionych członków zarządu od tych decyzji, Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 18 czerwca 2012 r. umorzył postępowanie w sprawie L. S. za okres od lutego 2003 r. do lipca 2003 r. (punkt I i II); oddalił odwołanie S. S. (punkt III); zmienił zaskarżoną decyzję i stwierdził, że J. Z. jako członek zarządu Klubu nie ponosi odpowiedzialności za zaległości z tytułu składek za okres od marca 2003 r. do lipca 2003 r. oraz oddalił jego odwołanie w pozostałym zakresie (punkt IV i V); zmienił zaskarżoną decyzję i stwierdził, że J. W. jako członek zarządu Klubu nie ponosi odpowiedzialności za zaległości z tytułu składek za okres od czerwca 2003 r. do lipca 2003 r. (punkt VI) oraz zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że stwierdził, że ubezpieczony E. R. jako członek zarządu Klubu nie ponosi odpowiedzialności za zaległości z tytułu składek za okres od czerwca 2003 r. do lipca 2003 r. (punkt VII), a w punktach od VIII do XII wyroku Sąd Okręgowy orzekł o kosztach procesu.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Wskaźniki: Składki na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych w 2026 r.
    • W jaki sposób rozliczyć składki ZUS od premii rocznej wypłaconej w częściach
    • Czy cyfrowe benefity w postaci współfinansowania tokenów mogą korzystać ze zwolnienia z oskładkowania
    • Podleganie ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu przez członków zarządu
    • Minimalne wynagrodzenie w 2026 r. i świadczenia od niego zależne
    • USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Art./§ 116 116a
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.