03.06.2014 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 3 czerwca 2014 r., sygn. III PK 119/13

Do przejścia zakładu pracy lub jego części dochodzi w razi przejęcia zadań, jeżeli nowy pracodawca przejmuje nie tylko zadania, ale także część załogi poprzednika zaangażowanego w wykonywanie tych zadań.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Maciej Pacuda

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa J. W. przeciwko Urzędowi Gminy w J. i Zespołowi Szkół Nr 1 w J. o ustalenie, że powódka jest pracownikiem Urzędu Gminy w J., zasądzenie wynagrodzenia, przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 3 czerwca 2014 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w L. z dnia 22 maja 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego Sądowi Okręgowemu w L.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 31 stycznia 2013 r. Sąd Rejonowy w P. ustalił, że powódka J. W. jest pracownikiem Urzędu Gminy w J. od 1 stycznia 2011 r. i że jej stosunek pracy trwa oraz zasądził od Urzędu Gminy szczegółowo określone w wyroku kwoty. W pkt. 3 wyroku Sąd oddalił powództwo o przywrócenie do pracy skierowane przeciwko Zespołowi Szkół Nr 1 w J.

W uzasadnieniu wyroku podniesiono przede wszystkim, że powódka wniosła pozew przeciwko Zespołowi Szkół nr 1 w J., domagając się uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne oraz zasądzenia wynagrodzenia. W toku sporu, powódka zmodyfikowała powództwo i domagała się przywrócenia do pracy lub zasądzenia od pozwanego odszkodowania. Następnie w piśmie procesowym z 7 listopada 2012 r. złożyła wniosek o wezwanie do udziału po stronie pozwanej Urzędu Gminy w J., domagając się ustalenia, że jest jego pracownikiem oraz wnosiła o zasądzenie od Urzędu Gminy wynagrodzenia za czas od rozwiązania stosunku pracy.

Sąd Rejonowy ustalił, że powódka 1 września 1987 r. zawarła umowę o pracę z Gminnym Zespołem Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół w J. na stanowisku woźnej oddziałowej w przedszkolu, a następnie od 25 czerwca 1989 r. jako samodzielny referent ds. finansowych. Stosunek pracy został rozwiązany z 28 lutego 1994 r. w związku z likwidacją Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i przejęciem przez Szkołę Podstawową w J. funkcji finansowania szkół na terenie gminy. Od 1 marca 1994 r. powódka została zatrudniona w Szkole Podstawowej [...] w J. w księgowości na stanowisku specjalisty do spraw finansowych. W związku z przejęciem przez Gminę w J. od 1 stycznia 1996 r. prowadzenia szkół podstawowych i utworzeniem Samorządowego Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Oświaty, dyrektor Szkoły Podstawowej rozwiązał z powódką 31 grudnia 1995 r. umowę o pracę za porozumieniem, a powódka od 1 stycznia 1996 r. stała się pracownikiem Samorządowego Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Oświaty, dalej jako specjalista do spraw finansowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty