25.09.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 25 września 2014 r., sygn. II CSK 779/13

Okolicznością istotną dla oceny bezpodstawnego wzbogacenia oraz oceny czy wzbogacony mógł liczyć się z obowiązkiem zwrotu, jest identyfikacja nabytej wartości, czyli stwierdzenie z czyjego majątku korzyść pochodzi. Jeżeli wartość, którą utracił zubożony dopiero poprzez majątek osób trzecich dostała się do majątku wzbogaconego w taki sposób, że doszło do zatarcia tożsamości tej wartości i nie da się ustalić czy przeszła ona z majątku zubożonego do majątku wzbogaconego, nie dojdzie do bezpodstawnego wzbogacenia w rozumieniu art. 405 k.c. Jeżeli jednak da się to ustalić, to z punktu widzenia bezpodstawnego wzbogacenia jest rzeczą obojętną, czy określona wartość przeszła bezpośrednio, czy pośrednio z jednego majątku do drugiego, byleby zachodziła więź między zubożeniem a wzbogaceniem.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marian Kocon (przewodniczący)

SSN Zbigniew Kwaśniewski

SSA Barbara Trębska (sprawozdawca)

Protokolant Anna Banasiuk

w sprawie z powództwa Powiatu P. przeciwko B. M. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 25 września 2014 r., skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 21 maja 2013 r.,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. nie obciąża pozwanej obowiązkiem zwrotu stronie powodowej kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powiat P. wniósł o zasądzenie od B. M. kwoty 62.994,19 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 3 grudnia 2009 r. do dnia zapłaty oraz kosztów procesu. Kwoty tej dochodził tytułem zwrotu świadczeń pracowniczych wypłaconych pozwanej jako Dyrektorowi Domu Dziecka w K., po przywróceniu jej do pracy i zasądzeniu utraconych dochodów przez Sąd Rejonowy - Sąd Pracy w Ś. oraz Sąd Okręgowy w P. Wyrok Sądu Okręgowego został następnie uchylony przez Sąd Najwyższy, a wyrok Sądu Rejonowego zmieniony przez oddalenie powództwa B. M.

Pozwana wniosła o oddalenie powództwa.

Wyrokiem z dnia 5 września 2012 r. Sąd Rejonowy w Ś. zasądził od pozwanej na rzecz powoda dochodzoną pozwem kwotę 62.994,19 zł, z ustawowymi odsetkami od 8 grudnia 2009 r., oddalił powództwo w pozostałym zakresie, orzekł o kosztach procesu. Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia faktyczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty