Wyrok SN z dnia 7 listopada 2014 r., sygn. IV CSK 412/14
Jako zawinione w stopniu uzasadniającym żądanie rozwiązania przysposobienia zakwalifikować można tylko ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych i popełnienie czynów rażąco sprzecznych z zasadami współżycia społecznego. Dokonywana na tle całokształtu okoliczności danej sprawy ocena dopuszczalności rozwiązania przysposobienia z punktu widzenia zawinienia strony występującej z takim żądaniem w aspekcie zgodności z zasadami współżycia społecznego powinna uwzględniać wiek przysposobionego i w przypadku osoby małoletniej przyznawać priorytet przesłance dobra dziecka.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Anna Owczarek (przewodniczący)
SSN Mirosław Bączyk
SSN Iwona Koper (sprawozdawca)
Protokolant Bogumiła Gruszka
w sprawie z powództwa A. C. i A. C. przeciwko małoletnim - D. C. i S. C. reprezentowanym przez kuratora E. S. z udziałem Prokuratora Prokuratury Okręgowej w G. o rozwiązanie przysposobienia, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 7 listopada 2014 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Okręgowego w G. z dnia 6 września 2013 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w G. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 stycznia 2013 r. Sąd Rejonowy w G. oddalił powództwo powodów A. i A. małżonków C. o rozwiązanie przysposobienia.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty