Wyrok SN z dnia 30 lipca 2014 r., sygn. II CSK 563/13
W ramach swobody kontraktowej strony mogą zawrzeć w umowie sprzedaży nieruchomości różnego rodzaju postanowienia regulujące np. sposób i termin zapłaty ceny czy termin przekazania poszczególnych części składowych gruntu. Nie jest wykluczone zamieszczenie w umowie sprzedaży postanowień zabezpieczających interesy zbywcy na wypadek, gdyby nabywca nie wywiązał się z uzgodnień stron dotyczących zbywanej nieruchomości lub chciał ją odsprzedać innemu podmiotowi.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Dariusz Dończyk
SN Maria Szulc
Protokolant Anna Banasiuk
w sprawie z powództwa A. P. przeciwko Gminie Miejskiej P. o ustalenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 24 lipca 2014 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 24 kwietnia 2013 r.,
uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 2 (drugim) i 3 (trzecim), i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Sąd Apelacyjny oddalił apelację powoda A. P. wniesioną od wyroku Sądu Okręgowego w Ł. oddalającego jego powództwo przeciwko Gminie Miejskiej P., w którym domagał się ustalenia nieważności § 5 zawartej przez strony w dniu 17 czerwca 2008 r. umowy sprzedaży niezabudowanej nieruchomości położonej w P. przy ul. S. nr 8, 10, 12, składającej się z działek gruntu oznaczonych nr 322/1, nr 323/12, nr 323/7, nr 374, nr 401, nr 323/13, objętej księgą wieczystą Kw nr [...] prowadzoną przez Sąd Rejonowy w P.
Z ustaleń będących podstawą faktyczną wyroku wynika, że w dniu 27 czerwca 2007 r. Rada Miejska w P. podjęła uchwałę nr X/120/07 w sprawie sprzedaży w drodze przetargu ustnego nieograniczonego opisanej wyżej nieruchomości. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że w celu zapewnienia w tym rejonie miasta realizacji budownictwa mieszkaniowego a nie komercyjnego, nabywca nieruchomości zobowiązany zostanie do jej zagospodarowania zgodnie z celem jej nabycia, przez co rozumie się wybudowanie budynku lub budynków mieszkalnych wielorodzinnych z dopuszczeniem usług wbudowanych w bryłę budynku w terminie 3 lat od dnia zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego z zastrzeżeniem, że po bezskutecznym upływie tego terminu Gmina będzie uprawniona do naliczenia kary umownej, zaś nabywca podda się jej egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. z całego swojego majątku. Gmina P. zastrzegła sobie ponadto prawo odkupu nieruchomości w okresie 5 lat w razie niedotrzymania przez nabywcę terminu budowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty