Wyrok SN z dnia 21 maja 2014 r., sygn. II CSK 52/14
1. Likwidacja przedsiębiorstwa państwowego i przejęcie pozostałego po niej mienia na podstawie art. 49 ust. 1 u.p.p. nie uzasadnia przypisanie długów przedsiębiorstwa Skarbowi Państwa.
2. Biorąc pod uwagę, że celem art. 49 ust. 1 u.p.p. jest wyłącznie zagospodarowanie mienia pozostałego po zakończeniu postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego przedsiębiorstwa państwowego, przepis ten nie może legitymizować wzbogacenia, które nastąpiło z uszczerbkiem dla osób trzecich.
3. Instytucja bezpodstawnego wzbogacenia, ze względu na swoją uniwersalną rolę w systemie prawa, może stanowić - motywowane funkcjonalnie i aksjologicznie - uzupełnienie postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący)
SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)
SSN Katarzyna Tyczka-Rote
w sprawie z powództwa T. G. przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi Skarbu Państwa o rentę wyrównawczą, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 21 maja 2014 r. skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 23 stycznia 2013 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty