Wyrok SN z dnia 21 maja 2014 r., sygn. II CSK 174/14
Prowadzenie egzekucji z majątku wspólnego na podstawie spornego tytułu wykonawczego nie powinno przekreślać skutków orzeczonej rozdzielności majątkowej, skoro za jej orzeczeniem, jako ważnym powodem, o którym jest mowa w art. 52 k.r.o. mogło przemawiać dobro współmałżonka dłużnika.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący)
SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)
SSN Katarzyna Tyczka-Rote
w sprawie z powództwa Z.K. przeciwko Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w B. o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 21 maja 2014 r. skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 9 października 2012 r.,
oddala skargę kasacyjną strony pozwanej i zasądza od niej na rzecz powoda kwotę 5 400,- (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 czerwca 2012 r. Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. oddalił powództwo powoda Z. K. o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego - wyroku tego Sądu z dnia 27 lutego 2007 r., którym została zasądzona od byłej żony powoda G. K. na rzecz Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w B. kwota 507.503,16 złotych i 5 400 złotych kosztów zastępstwa procesowego, tytułem odszkodowania za przywłaszczone przez nią środki finansowe Spółdzielni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty