Wyrok SN z dnia 14 lutego 2014 r., sygn. II CSK 271/13
Jak wynika z art. 509 § 2 k.c. na nabywcę wierzytelności przechodzą tylko związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Przepis ten nie stanowi podstawy dla przejścia na nabywcę obowiązków oraz innych praw, które ciążą na zbywcy wierzytelności lub przysługują mu w ramach stosunku prawnego, z którego ta wierzytelność wynika.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Frąckowiak (przewodniczący, sprawozdawca) SSN Hubert Wrzeszcz SSN Dariusz Zawistowski
Protokolant Anna Wasiak
w sprawie z powództwa M. B. i Ma. B. przeciwko Bankowi Spółdzielczemu z siedzibą w W. o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej
w dniu 14 lutego 2014 r. skargi kasacyjnej powodów
od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 27 grudnia 2012 r.
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym przez powodów - M. B. i Ma. B. wyrokiem z dnia 27 grudnia 2012 r. Sąd Apelacyjny zmienił zaskarżony przez pozwanego - Bank Spółdzielczy z siedzibą w W. (poprzednio Spółdzielczy Bank Ogrodniczy w W.) wyrok Sądu Okręgowego w Ł. z dnia 6 czerwca 2012 r., w ten sposób, że powództwo oddalił w całości. W sprawie tej ustalono co następuje.
W dniu 17 grudnia 1999 r. pomiędzy M. Centrum Obsługi Ratalnej "T." sp. z o.o. w W. (dalej MCOR "T."), jako leasingodawcą a Ma. B., jako leasingobiorcą została zawarta umowa leasingu operacyjnego. Przedmiotem leasingu był ciągnik siodłowy marki Volvo o wartości wg faktury zakupu 115 000 zł + VAT (razem 140 300 zł). W związku z tą umową został wystawiony przez Ma. B. weksel własny in blanco, który poręczyła jego żona M. B. Ponadto w dniu 30 grudnia 1999 r. leasingodawca przekazał Ma. B. przedmiot leasingu. Jednocześnie z przekazaniem przedmiotu leasingu leasingodawca powiadomił Ma. B. o dokonanym przelewie wierzytelności leasingowej na pozwany Spółdzielczy Bank Ogrodniczy w W. (dalej SBO) i wskazał, że opłaty leasingowe należy wpłacać na rachunek dotychczasowego leasingodawcy w SBO.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty