17.05.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 17 maja 2013 r., sygn. I CSK 543/12

Czynność prawna obejmująca przeniesienie własności nieruchomości z równoczesnym obciążeniem jej służebnością osobistą (na rzecz zbywającego, dłużnika) ma charakter czynności nieodpłatnej w rozumieniu art. 528 k.c.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mirosław Bączyk (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Kwaśniewski

SSN Agnieszka Piotrowska

w sprawie z powództwa B. M. przeciwko Z. K. o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 17 maja 2013 r., skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 17 maja 2012 r.,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od pozwanej na rzecz powoda kwotę 1.800 (tysiąc osiemset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód B. M. wniósł przeciwko pozwanej Z. K. powództwo na podstawie art. 527 k.c., w którym domagał się uznania za bezskuteczną umowy notarialnej z dnia 11 stycznia 2008 r., obejmującej częściowy podział majątku dorobkowego dłużnika i jego małżonki (pozwanej). Skarga ta służyła do ochrony prawnej wierzytelności stanowiącej odsetki od należności głównej, określonej w sądowym tytule wykonawczym.

Sąd Okręgowy uwzględnił powództwo powoda, następnie postanowieniem z dnia 11 sierpnia 2011 r. "sprostował" swój wyrok, a Sąd Apelacyjny uchylił to postanowienie jako naruszające art. 350 k.p.c. (postanowieniem z dnia 17 maja 2012 r.).

Zasadnicze elementy stanu faktycznego były następujące. Powodowi służy wierzytelność zasądzona prawomocnym wyrokiem sądowym. Na podstawie tytułu wykonawczego przeciwko dłużnikowi prowadzona była egzekucja. W dniu 11 stycznia 2008 r. strony (małżonkowie) dokonały podziału majątku dorobkowego. Pozwana nabyła określone w umowie prawo użytkowania wieczystego nieruchomości i własność innej nieruchomości bez spłat i dopłat. W marcu 2009 r. doszło do rozwiązania małżeństwa stron przez rozwód. Przeciwko dłużnikowi prowadzono bezskuteczną egzekucję sądową i administracyjną. Dłużnik nie ma obecnie żadnych wierzytelności, pobiera jedynie rentę w wysokości 2.048,42 miesięcznie. Zajęcie rachunku bankowego dłużnika również okazało się bezskuteczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty