04.04.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2013 r., sygn. II PK 236/12

Sytuacja, w której dochodzi do przedawnienia roszczenia zanim uprawniony może zgłosić przysługujące mu roszczenie, zawsze stawia przed sądem orzekającym konieczność odniesienia się do sfery zasad współżycia społecznego. Wtedy bowiem zachodzą w sprawie wyjątkowe okoliczności, które usprawiedliwiają stosowanie art. 5 k.c. Wówczas bezczynność wierzyciela w dochodzeniu roszczenia z natury rzeczy jest usprawiedliwiona a sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (w szczególności zaś z zasadą zapewnienia obywatelowi należytej ochrony prawnej) jest akceptacja sytuacji, w której uprawniony nie może się domagać naprawienia szkody na osobie tylko dlatego, że o uszczerbku na zdrowiu dowiedział się zbyt późno, za co nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Zdaniem Sądu Najwyższego, godzi to także w poczucie sprawiedliwości społecznej (nie urzeczywistnia zasady sprawiedliwości społecznej zgodnie z art. 2 Konstytucji RP).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Hajn (przewodniczący)

SSN Józef Iwulski (sprawozdawca)

SSN Zbigniew Myszka

w sprawie z powództwa L.D. przeciwko Spółce R. K. S.A. w B. Oddział w S. Zakład KWK w całkowitej likwidacji Rejon KWK W. o zadośćuczynienie za utracone zdrowie w związku z chorobą zawodową, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 kwietnia 2013 r., skargi kasacyjnej Rzecznika Praw Obywatelskich od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ś. z dnia 24 listopada 2011 r., sygn. akt (...)

uchyla zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Rejonowego - Sądu Pracy w K. z dnia 21 lipca 2011 r., (...), i przekazuje sprawę temu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania apelacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 lipca 2011 r., (...), Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w K. oddalił powództwo L. D. przeciwko Spółce R. K. Spółce Akcyjnej w B. Oddział w S. Zakład KWK w całkowitej likwidacji Rejon KWK "W." o zapłatę kwoty 50.000 zł tytułem zadośćuczynienia za rozstrój zdrowia wywołany chorobą zawodową i orzekł o kosztach procesu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty