Wyrok SN z dnia 4 czerwca 2013 r., sygn. II PK 293/12
Z art. 65 § 2 k.c. wynika nakaz kierowania się przy wykładni umowy jej celem. Nie jest konieczne, aby był to cel uzgodniony przez strony, wystarczy - przez analogię do art. 491 § 2, art. 492 i 493 k.c. - cel zamierzony przez jedną stronę, który jest wiadomy drugiej. Należy podzielić pogląd, że także na gruncie prawa polskiego, i to nie tylko w zakresie stosunków z udziałem konsumentów (art. 385 § 2 k.c.), wątpliwości należy tłumaczyć na niekorzyść strony, która zredagowała umowę. Ryzyko wątpliwości wynikających z niejasnych postanowień umowy, nie dających usunąć się w drodze wykładni, powinna bowiem ponieść strona, która zredagowała umowę.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Małgorzata Gersdorf (przewodniczący)
SSN Bogusław Cudowski,
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa A. B. N. przeciwko Powiatowi P. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 czerwca 2013 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. z dnia 13 kwietnia 2012 r.;
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 stycznia 2012 r. Sąd Rejonowy w P. zasądził od pozwanego Powiatu P. na rzecz powoda A. B. N. kwotę 45.500 zł tytułem odprawy za niedotrzymanie gwarancji zatrudnienia, z ustawowymi odsetkami od 18 grudnia 2010 r. do dnia zapłaty, oddalając powództwo w stosunku do pozwanego Zespołu Opieki Zdrowotnej w W. w likwidacji.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że powoda i pozwany Zespół Opieki Zdrowotnej w W. łączyła umowa o pracę zawarta na czas określony od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2014 r., przewidująca możliwość jej rozwiązania za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Powód był zatrudniony na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa. Od 24 lipca 2008 r. związki zawodowe i SP ZOZ w W. pozostawali w sporze zbiorowym, którego przedmiotem były żądania płacowe pracowników. W dniu 29 września 2009 r. pomiędzy organizacjami związków zawodowych działających przy Zespole Opieki Zdrowotnej w W. a Powiatem P. zawarte zostało porozumienie dotyczące stabilności zatrudnienia i wynagrodzenia pracowników z uwagi na planowane przekształcenie ZOZ w spółkę prawa handlowego. Powiat P. był organem założycielskim ZOZ oraz jedynym udziałowcem mającej powstać nowej osoby prawnej. W porozumieniu strony umówiły się, że "pracownicy SPZOZ w W. zatrudnieni na dzień podpisania porozumienia mają zapewnione gwarancje zatrudnienia i wynagrodzenia na obecnym poziomie przez okres jednego roku od powstania spółki" oraz że w przypadku rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę przed upływem jednego roku z przyczyn innych niż wina pracownika otrzyma on odprawę w wysokości miesięcznego wynagrodzenia brutto pomnożonego przez liczbę miesięcy, o którą skrócono jego umowę o pracę. Tego samego dnia, tj. 29 września 2009 r., związki zawodowe działające w SP ZOZ w W. i jego dyrekcja podpisali protokół o zakończeniu sporu zbiorowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty