Wyrok SN z dnia 11 października 2013 r., sygn. I CSK 14/13
Jeżeli w procesie dochodzona jest wierzytelność, która wchodzi do majątku wspólnego wspólników to należy wskazać wszystkich wspólników, bo to oni mają podmiotowość i zdolność sądową.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (przewodniczący)
SSN Dariusz Dończyk
SSN Józef Frąckowiak (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa W. W. przeciwko E.B. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 11 października 2013 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 24 sierpnia 2012 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód W. W., wskazując że jest wspólnikiem K. D. s.c. z siedzibą w Ł., wniósł o zasądzenie na podstawie art. 299 k.s.h., od pozwanych E. B. i M. P. kwoty 82 784,31 zł wraz z odsetkami liczonymi od kwoty 66 211,61 zł od dnia 8 marca 2000 r. do dnia zapłaty. Na kwotę tę składała się wierzytelność (66 211,61 zł) jaka cedentowi L. spółce z o.o. przysługiwała na podstawie wyroku Sądu Okręgowego w W. wobec A. N. spółka z o.o. wraz z odsetkami oraz koszty postępowania sądowego i koszty zastępstwa prawnego w postępowaniu egzekucyjnym. Egzekucja nabytej przez spółkę K. D. s.c. wierzytelności wobec spółki A. N. spółka z o.o. okazała się bezskuteczna wobec czego powód wystąpił o zasądzenie kwot oznaczonych w pozwie od członków jej zarządu na podstawie art. 299 k.s.h.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty