Wyrok SN z dnia 29 listopada 2013 r., sygn. I CSK 124/13
Przepis art. 387 § 1 k.c. reguluje skutki prawne niemożności spełnienia świadczenia określonego przez strony, a nie skutki niemożności dochowania przez te strony zastrzeżonego w umowie terminu spełnienia świadczenia.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marta Romańska (przewodniczący)
SSN Józef Frąckowiak
SSN Zbigniew Kwaśniewski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa D. P.Spółki z o.o. w B. przeciwko Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 29 listopada 2013 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Gospodarczego w W. z dnia 28 czerwca 2012 r.
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód domaga się zapłaty kwoty 85.600 zł tytułem zwrotu bezzasadnie w jego ocenie potrąconych przez pozwanego kar umownych z tytułu przekroczenia przez powoda terminu dostawy sprzętu medycznego, określonego w łączącej strony umowie w sprawie zamówienia publicznego z dnia 29 października 2009 r.
Sąd pierwszej instancji uchylił nakaz zapłaty i oddalił powództwo w całości, uznając, że powód zasadnie został obciążony przez pozwanego karą umowną, ponieważ nie dostarczył pełnego przedmiotu zamówienia w terminie określonym umową.
Apelację powoda od powyższego wyroku oddalił Sąd Okręgowy uznając ją za bezzasadną. W ocenie Sądu odwoławczego ustalenia faktyczne i ocena przesłanek uprawniających pozwanego do naliczenia kary umownej i jej potrącenia z wierzytelnością powoda są trafne i dlatego Sąd Okręgowy przyjął je za własne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty