27.03.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 27 marca 2013 r., sygn. V CSK 181/12

Umowa zawierana przez właściciela nieruchomości z nabywcą lokalu nie tylko ustanawia, ale również przenosi na nabywcę odrębną własność lokalu.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Marian Kocon (przewodniczący)

SSN Grzegorz Misiurek

SSN Krzysztof Pietrzykowski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa L. G. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej "P." w L. o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 27 marca 2013 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego [...] z dnia 19 grudnia 2011 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

L. G. wystąpił z powództwem o nakazanie Spółdzielni Mieszkaniowej "P." w L. zawarcia z nim notarialnej umowy ustanawiającej odrębną własność lokalu mieszkalnego nr 2 w budynku nr 30 przy ul. S. w L. oraz przenoszącej na powoda nieodpłatnie własność tego lokalu.

Sąd Okręgowy w L. wyrokiem z dnia 30 września 2011 r. nakazał pozwanej Spółdzielni zawarcie umowy przeniesienia nieodpłatnie własności lokalu na rzecz powoda, dalej idące powództwo oddalił, zasądził od pozwanej na rzecz powoda 3 600 zł tytułem zastępstwa procesowego i obciążył pozwaną brakującą opłatą od pozwu. Ustalił, że w dniu 20 lutego 1980 r. powód uzyskał przydział mieszkania funkcyjnego nr 2 przy ul. S. 30 w L. decyzją Dyrekcji Rejonowej Kolei Państwowych w L. Budynek pozostawał wówczas w dyspozycji PKP. Został on wniesiony na gruncie będącym w wieczystym użytkowaniu pozwanej Spółdzielni, ale nie jest znane źródło finansowania budowy. Księgę wieczystą dla budynku założono w 2006 r. i ujawniono Spółdzielnię jako właściciela. Próba wykupienia mieszkania przez powoda od pracodawcy nie powiodła się, co PKP S.A. tłumaczyła niewykupieniem gruntu od Spółdzielni. W lipcu 2010 r. PKP S.A. wypowiedziała pozwanej Spółdzielni umowę dzierżawy gruntu i wydała jej budynek, następnie Spółdzielnia zawarła umowę najmu mieszkania z powodem. Po przejęciu budynku przez pozwaną powód podjął nieskuteczne starania o przeniesienie na niego własności mieszkania na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (jedn. tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116; dalej "u.s.m."), nie został też przyjęty w poczet członków Spółdzielni. Brak kworum na posiedzeniach walnego zgromadzenia uniemożliwił Spółdzielni ustalenie warunków wykupu mieszkań przy ul. S. przez ich najemców. Powód nie zalega z płatnościami czynszowymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty