Wyrok SN z dnia 6 lutego 2013 r., sygn. V CSK 162/12
1. Wykładnia oświadczeń woli stron umowy zawartej w formie pisemnej, w odniesieniu do sensu tych oświadczeń, ustalana jest na podstawie tekstu dokumentu. Sens oświadczeń odtwarzany jest w oparciu o tekst dokumentu, interpretowany przy zastosowaniu językowych reguł znaczeniowych. Wykładnia poszczególnych wyrażeń uwzględniać musi ich kontekst i związki treściowe zachodzące między zawartymi w tekście postanowieniami. Należy mieć również na uwadze okoliczności, w jakich oświadczenie woli zostało złożone, jeżeli dokument obejmuje takie informacje, a także cel oświadczenia woli wskazany w tekście lub zrekonstruowany na podstawie zawartych w nim postanowień.
2. Obowiązek współdziałania przy wykonaniu zobowiązania w równym stopniu obciąża wierzyciela, co i dłużnika oraz jednakowe kryteria stosowane są przy ocenie wymaganej powinności każdego z nich.
3. Nie jest możliwe zatrzymanie zadatku albo żądanie sumy dwukrotnie wyższej, jeśli przyczyny niewykonania umowy nie należały do zakresu odpowiedzialności drugiej strony.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Anna Owczarek (przewodniczący)
SSN Bogumiła Ustjanicz (sprawozdawca)
SSN Dariusz Zawistowski
w sprawie z powództwa K. K.-J., H. P. i M. P. przeciwko S. R. Sp. z o.o. w W. o uzgodnienie treści ksiąg wieczystych: [...],[...] z rzeczywistym stanem prawnym, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 6 lutego 2013 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 12 października 2011 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powództwo M. P., H. P. i K. K.-J. skierowane przeciwko S. R. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. o uzgodnienie treści dziewięciu wymienionych ksiąg wieczystych, prowadzonych przez Sąd Rejonowy z rzeczywistym stanem prawnym przez zarządzenie wykreślenia wpisów hipoteki umownej łącznej kaucyjnej do kwoty 2200000 zł, zabezpieczającej wierzytelność pozwanej zwrotu zadatku w pojedynczej lub podwójnej wysokości wraz z ewentualnymi odsetkami umownymi w wysokości maksymalnych odsetek umownych, w wypadku uchybienia terminu płatności i kosztów dochodzenia roszczenia, zgodnie z umową przedwstępną sprzedaży z dnia 24 sierpnia 2007 r., zostało uwzględnione wyrokiem Sądu Rejonowego z dnia 27 kwietnia 2011 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty