Wyrok SN z dnia 15 lutego 2012 r., sygn. I CNP 25/11
Według art. 45 k.r.o., każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie może żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba ze zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Założeniem powołanego przepisu jest doprowadzenie do przyznania małżonkowi, który poczynił nakłady na majątek wspólny ze swojego majątku, dopłatę o wartości równej aktywom, stanowiącym nakłady.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący)
SSN Grzegorz Misiurek
SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie ze skargi Bożeny C. o stwierdzenie niezgodności z prawem punktu 1. prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w R. z dnia 3 lutego 2009 r., wydanego w sprawie z wniosku Bożeny C. przy uczestnictwie Tadeusza C. o podział majątku wspólnego, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 15 lutego 2012 r.,
1) stwierdził niezgodność z prawem zaskarżonego postanowienia w części dotyczącej punktu 1 orzekającej o wysokości dopłaty od uczestnika na rzecz wnioskodawczyni,
2) zasądził od uczestnika na rzecz wnioskodawczyni kwotę 1200,- (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem kosztów postępowania wywołanego skargą.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 17 czerwca 2008 r. Sąd Rejonowy w D. dokonał podziału majątku wspólnego Bożeny C. i Tadeusza C. i zasądził od uczestnika na rzecz wnioskodawczyni dopłatę w kwocie 36.331,44 złotych oraz zasądził koszty postępowania. W wyniku apelacji od tego postanowienia wniesionej przez wnioskodawczynię i uczestnika Sąd Okręgowy w R. postanowieniem z dnia 3 lutego 2009 r. zmienił postanowienie Sądu pierwszej instancji i w miejsce poprzedniej kwoty dopłaty zasądził od uczestnika na rzecz wnioskodawczyni dopłatę w wysokości 43.779,65 złotych, umorzył postępowanie apelacyjne w zakresie podziału majątku wspólnego obejmującego trzy małe obrazy, mylnie określone jako sześć obrazów, ale zgodnie z ich ogólną wartością 183 złotych (wnioskodawczyni cofnęła zarzuty apelacji w tym zakresie), oddalił apelację wnioskodawczyni w pozostałej części i oddalił apelację uczestnika oraz zniósł między uczestnikami koszty postępowania apelacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty