Uchwała SN z dnia 27 września 2012 r., sygn. III CZP 48/12
Członek komisji dyscyplinarnej wyższej uczelni może ponosić odpowiedzialność na podstawie art. 415 k.c. za szkodę wyrządzoną przez naruszenie przepisów o postępowaniu dyscyplinarnym.
W sprawie z powództwa Anny K. przeciwko Henrykowi Ć., Henrykowi K., Kazimierzowi R., Edycie W. i Tomaszowi S. o zapłatę.
Czy w sprawie o odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem stwierdzenia wygaśnięcia stosunku pracy mianowanego nauczyciela akademickiego legitymacja procesowa bierna przysługuje członkom komisji dyscyplinarnej, która w pierwszej instancji wydała z naruszeniem procedury orzeczenie o zwolnieniu nauczyciela z pracy?
Uzasadnienie
Powódka Anna K. domagała się zasądzenia od pozwanych Henryka Ć., Henryka K., Kazimierza R., Edyty W. i Tomasza S. solidarnie kwoty 76 280.60 zł jako odszkodowania z tytułu wygaśnięcia jej stosunku pracy, co było skutkiem niezgodnego z prawem ukarania jej dyscyplinarnego przez Komisję Dyscyplinarną Akademii […] w C.. Pozwani byli członkami tej Komisji Dyscyplinarnej, wydającymi orzeczenie w sprawie, w której nie zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Szkoda, której naprawienia domagała się powódka w niniejszej sprawie stanowiła utracone przez powódkę zarobki za okres 34 miesięcy, trzy tzw. „trzynastki”, koszty poniesione przez powódkę na uzyskanie innych uprawnień zawodowych i koszty fachowej pomocy prawnej w postępowaniu dyscyplinarnym.
Pozwani wnosząc o oddalenie powództwa przede wszystkim powoływali się na brak legitymacji biernej, a także wskazywali na sprzeczność żądania powódki z zasadami współżycia społecznego, w sytuacji gdy powódka dopuściła się podwójnego plagiatu, za który to czyn ukaranie dyscyplinarne stało się niemożliwe wskutek przedawnienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty