Postanowienie SN z dnia 14 stycznia 2011 r., sygn. II CSK 359/10
Zarówno uchylony przepis art. 44 ust. 1, jak i art. 44 ust. 11 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych wyraźnie uzależniają przewidziany w nich skutek prawny podziału nieruchomości (w postaci wyłączenia powstania hipoteki łącznej) od tego, aby hipoteka na nieruchomości spółdzielczej (tzw. macierzystej) istniała w dniu wejścia w życie tej ustawy [24 kwietnia 2001 r.].
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Hubert Wrzeszcz (przewodniczący, sprawozdawca) SSN Mirosław Bączyk SSN Marta Romańska
w sprawie z wniosku Jadwigi D. i Piotra D. przy uczestnictwie Syndyka Masy Upadłości Spółdzielni Mieszkaniowej "P." w upadłości z siedzibą w K. i wierzyciela hipotecznego M. z siedzibą w S. (księstwo Liechtenstein) o wykreślenie wpisów dotyczących spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i o ujawnienie przekształcenia powyższego prawa w nieruchomość lokalową i dokonanie wpisów prawa własności, oraz z wniosku wierzyciela hipotecznego M. z siedzibą w S. przy uczestnictwie Jadwigi D. i Piotra D. o wpis hipoteki przymusowej kaucyjnej łącznej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 14 stycznia 2011 r., skargi kasacyjnej wierzyciela hipotecznego M. z siedzibą w S. (księstwo Liechtenstein) od postanowienia Sądu Okręgowego w K. z dnia 18 lutego 2010 r.,
uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Sądu Rejonowego w K. z dnia 30 listopada 2009r, i przekazuje sprawę Sądowi Rejonowemu w K. do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty