Wyrok SN z dnia 4 lutego 2011 r., sygn. III CSK 198/10
Wykonanie prawa pierwokupu może nastąpić, gdy istnieje zobowiązanie do sprzedaży rzeczy. Taka umowa może zostać rozwiązana, bądź możliwe jest odstąpienie od niej, ale tylko dopóki uprawniony z prawa pierwokupu z niego nie skorzysta. Uprawniony nie musi czekać na ziszczenie się innych, niedotyczących go warunków zawieszających, określonych w warunkowej umowie sprzedaży.
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Hubert Wrzeszcz (przewodniczący) SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (sprawozdawca) SSA Maria Szulc Protokolant Bożena Nowicka
w sprawie z powództwa Marii D. przeciwko Arturowi L. o ustalenie, zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli i o zapłatę, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 4 lutego 2011 r., na rozprawie skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w K. z dnia 1 marca 2010 r.,
uchyla zaskarżony wyrok w punkcie II (drugim) i IV (czwartym) i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w K., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 10 marca 2009 r. oddali powództwo Marii D. przeciwko Arturowi L. o ustalenie, że powódka jest wspólnikiem uprawnionym ze 196.854 udziałów w G. sp. z o.o. w K., zobowiązał pozwanego do złożenia oświadczenia woli przenoszącego na powódkę 196.854 udziały o łącznej wartości nominalnej 19.685.400 zł, zasądził od pozwanego na rzecz powódki kwotę 36.624 zł wraz z ustawowymi odsetkami i orzekł o kosztach procesu.
Z ustaleń wynika, że założycielami G. sp. z o.o. w W. byli Marek G., posiadający 75% udziałów w kapitale zakładowym i Artur L., który posiadał 25% udziałów. Po śmierci Marka G. w 2000 r. jego udziały przypadły jego żonie Marii D. Wspólnikiem spółki stała się, na skutek czynności zdziałanej przez Artura L., również jego żona Magdalena S., każde z małżonków L. posiadało 12,5% udziałów.
W dniu 21 marca 2003 r. uchwalono jednolity tekst umowy spółki, który w § 11 stanowił, że zbycie lub zastawienie udziału wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności oraz, że w przypadku zbycia przez wspólnika udziałów w spółce pierwszeństwo do nabycia zbywanych udziałów mają wspólnicy założyciele o ile wyrażą wolę nabycia całości lub części zbywanych udziałów w terminie 30 dni od daty zawiadomienia ich o woli zbycia udziałów, a o ile wspólnicy nie wyrażą woli nabycia zbywanych udziałów, pierwszeństwo nabycia mają pozostali wspólnicy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty