03.02.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 3 lutego 2011 r., sygn. I CSK 242/10

W dacie zawarcia przez strony umowy regulującej zasady przydziału powodowi nowego lokalu, art. 212 Prawa spółdzielczego nie wykluczał możliwości zawarcia tego rodzaju umowy w trybie spółdzielczej zamiany mieszkań, mimo uchylenia art. 206 Prawa spółdzielczego, który wyłączał możliwość dysponowania więcej niż jednym spółdzielczym lokalem mieszkalnym.

 

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący) SSN Bogumiła Ustjanicz SSN Dariusz Zawistowski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Michała C. przeciwko Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "P." w W. o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 3 lutego 2011 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 2 listopada 2009 r.,

oddala skargę kasacyjną i zasądza od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 1800 zł (tysiąc osiemset) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 13 lutego 2009 r. oddalił powództwo Michała C. wniesione przeciwko Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej P. w W. o ustalenie nieważności lub ewentualnie bezskuteczności postanowień § 2 ust. 3 i 4 umowy dotyczącej finansowania kosztów budowy i warunków uzyskania przydziału lokalu mieszkalnego zawartej przez strony w dniu 4 września 1995 r., a także § 3a i § 4 ugody zawartej w tym zakresie przed Sądem Wojewódzkim w W. w dniu 6 maja 1997 r. oraz zobowiązanie strony pozwanej do ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i garażu na rzecz powoda.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty