Postanowienie SN z dnia 23 lutego 2011 r., sygn. V CSK 235/10
Konsekwencją wyeliminowania z obrotu postanowienia sądu o założeniu księgi wieczystej powinna być techniczna czynność sądu fizycznego wykreślenia z księgi wieczystej skutku nie istniejącego już orzeczenia, a więc wykreślenie wpisów bezprzedmiotowych, dokonanych w oparciu o nieprawomocne orzeczenie, które zostało wyeliminowane z obrotu prawnego a wniosek o założenie księgi wieczystej prawomocnie oddalony.
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący) SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca) SSN Dariusz Zawistowski
w sprawie z wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej w B. przy uczestnictwie Macieja B., Anny W., Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w B. i Banku S.A. w B. o wykreślenie prawa własności i wykreślenie hipotek, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 23 lutego 2011 r., skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od postanowienia Sądu Okręgowego w B. z dnia 13 stycznia 2010 r.,
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w B. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Spółdzielnia Mieszkaniowa w B. we wniosku z dnia 10 grudnia 2008 r. żądała wykreślenia z księgi wieczystej, prowadzonej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, Macieja B. i Anny W. jako uprawnionych do lokalu oraz wykreślenie w dziale IV wpisanych tam hipotek. Do wniosku dołączyła uchwałę z dnia 11 maja 2000 r. o wykluczeniu Macieja B. i Anny W. ze Spółdzielni i pozbawieniu ich przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz postanowienie Sądu Rejonowego w B. z dnia 9 stycznia 2003 r. oddalające ich wniosek o założenie księgi wieczystej dla powyższego prawa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty